RN
TwitterFacebook

Fałszywy alarm bombowy. 19-latkowi grozi do 8 lat więzienia

Ostrołęccy policjanci zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który wczoraj popołudniu poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób znajdujących się w 2 budynkach, ewakuowano blisko 300 osób, w tym 237 dzieci. Na szczęście alarm okazał się fałszywy. Dzięki sprawnym działaniom funkcjonariuszy sprawca został zatrzymany w niespełna godzinę od chwili fałszywego zgłoszenia. 

Wczoraj około godziny 14 do dyżurnego ostrołęckich policjantów została przekazana informacja dotycząca podłożenia ładunku wybuchowego w Zespole Placówek Oświatowych na terenie powiatu ostrołęckiego, w skład którego wchodziły dwa budynki. Według wstępnych ustaleń wynikało, że na telefon dyrekcji szkoły dwukrotnie zadzwonił młody mężczyzna i powiedział, że w szkole znajduje się bomba i za pół godziny wybuchnie.

Sprawę potraktowano bardzo poważnie. Dyrekcja szkoły wspólnie z kadrą pedagogiczną przeprowadziła bardzo sprawną ewakuację. O jej sprawności najlepiej świadczy fakt, że trwała ona niecałe trzy minuty i pomimo, że brały w niej udział m.in. przedszkolaki odbyła się bez paniki .  Łącznie ewakuowanych zostało 237 dzieci oraz 55 osób dorosłych.

Na miejscu szybko pojawił się funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, a także policjanci z Ostrołęki, Kadzidła, Baranowa, Łysych oraz Myszyńca, którzy sprawdzali dokładanie ,,krok po kroku”  budynki szkoły.

Gdy jedna grupa funkcjonariuszy sprawdzała klasy, klatki schodowe i szkolne korytarze, druga grupa w tym czasie przystąpiła do ustalania osoby dzwoniącej. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom i bardzo dobrej współpracy dyżurnego jednostki z policjantami biorącymi udział w działaniach już niespełna godzinę od zgłoszenia alarmu ustalono dane personalne i miejsce zamieszkania podejrzanego o to przestępstwo mężczyzny.

Policjanci z Kadzidła natychmiast pojechali do jego miejsca zamieszkania, gdzie osoby nie zastano. W związku z tym mundurowi rozpoczęli sprawdzanie terenu jego posesji, a także znajdujące się na nim pomieszczenia gospodarcze. W jednym z nich zatrzymano ukrywającego się tam mężczyznę, którym okazał się 19-latek. Posiadał on przy sobie telefon komórkowy, z którego wykonane były połączenia dotyczące fałszywego alarmu. Telefon został zabezpieczony.

Mężczyzna usłyszał już zarzut fałszywego zawiadomienia o podłożonym ładunku wybuchowym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich „głupich żartów” są jednak bardzo szybko ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej.  Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

KMP Ostrołęka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *