RN
TwitterFacebook

Flis Obojga Narodów dobił do brzegu Narwi w Ostrołęce [FOTO]

Ostrołęczanie hucznie przywiali wczoraj (01.08) wieczorem Flis Obojga Narodów. Do Miasta nad Narwią dotarła 80-metrowa tratwa flisaków, którzy już od 27 lipca płyną z Goniądza nad Biebrzą do Bydgoszczy. W ten sposób chcą upamiętnić 450-lecie Unii Lubelskiej.

– Spływ jest przede wszystkim spotkaniem z naturą. Rano wstajemy, nie słyszymy hałasu miasta, tylko śpiew ptaków – odgłosy przyrody. W ten sposób wypoczywamy. Na tratwie brakuje pewnych wygód, ale jeśli ktoś chce płynąć musi zrezygnować z wszelkich udogodnień. Pomimo wszystkich niedogodność flisacy są z różnych części Polski: Krakowa, Szczecina, Wrocławia czy Ulanowa. Płyną z nami również flisacy z Litwy – mówił Zdzisław Michta z Wrocławia, jeden z flisaków.

Flisaków przywitał prezydent miasta Ostrołęki wręczając komodorowi spływu pamiątkową wycinankę kurpiowską. – Jesteśmy zaskoczeni serdecznym powitaniem i ugoszczeniem. Serdeczność oraz gościnność nad rzekami jest naprawdę wspaniała. To jest wielkie dziedzictwo naszej kultury, którego mieliśmy okazję doświadczyć – mówił Wacław Witkowski, komodor Flisu Obojga Narodów.

Flisacy zakończą spływ w Bydgoszczy. Flis Obojga Narodów zorganizowany został w ramach Festiwalu Wisły, znanego w kraju wodniackiego wydarzenia.

Sebastian Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *