RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Marcin Sobiech – Potęga modlitwy różańcowej

7 października 1571 roku flota złożona z okrętów koalicji państw kościelnych, utworzonej pod egidą papieża Piusa V pokonała flotę turecką nw bitwie morskiej pod Lepanto. W tym samym czasie w Rzymie papież wraz z wiernymi modlił się przed obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani modlitwą różańcową. Dlatego też mówi się, że bitwa była rozgrywana na dwóch frontach. U wybrzeży Cypru poprzez walkę na morzu i w Rzymie poprzez modlitwę. Wojska papieski zwyciężyły, a papież ogłosił ten dzień Świętem Matki Bożej Różańcowej.

– Wiemy, że 7 października świętujemy taki dzień, ale nie znamy proweniencji tego święta, a to jest bardzo istotne i bardzo ciekawe – mówił dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja ksiądz Marcin Sobiech.

Aby przedstawić dokładnie pochodzenie dzisiejszego święta, należy się cofnąć do roku 1570, kiedy to sułtan Selim II zażądał od Wenecji przekazania Imperium Osmańskiemu wyspy Cypr leżącej na morzu Śródziemnym. Spotkało się to ze sprzeciwem za strony Wenecji. Rok później Turcy zajęli leżącą na wyspie Nikozję. Był to czas ekspansji Turków na Europę chrześcijańską.

– Papież Pius V postanowił utworzyć pod swoim przywództwem koalicję państw kościelnych, które obroniłyby przed flotą Selima II cypryjskie miasto Famagusta i resztę wyspy – kontynuuje ksiądz Marcin Sobiech.

Koalicję utworzyło sześć państw. W skład Świętej Ligi z Państwem Kościelnym na czele weszły: Wenecja, Sabałdia, Malta, Genua i Hiszpania. Fota, jaką utworzono, liczyła 200 okrętów. Siły Selima II były zbliżone liczebnie. Jednak on sam najbardziej obawiał się żarliwej modlitwy papieża Piusa V.

– Papież słynął ze szczególnego nabożeństwa do Matki Bożej i miłości do modlitwy różańcowej – dodaje ksiądz Marcin.

Do starcia wojsk doszło 7 października 1571 roku nieopodal miasta Lepanto. Ale równolegle w Rzymie Papież Pius V wraz z mieszkańcami Wiecznego Miasta, modlił się przed obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani modlitwą różańcową. Flota chrześcijańska zwyciężyła, a Pius V ogłosił ten dzień Świętem Matki Bożej Różańcowej, a obraz Matki Bożej Salus Populi Romani, nazywany obrazem Matki Bożej Śnieżnej otrzymał też drugi tytuł – Matki Bożej Różańcowej.

W rozmowie także o obchodach tego święta kiedyś i dziś, i o samej modlitwie różańcowej. Z księdzem Marcinem Sobiechem rozmawia Mateusz Święcicki:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *