TwitterFacebook

GD: mł. bryg. Robert Chodkowski, oficer prasowy PSP w Ostrołęce

Młodszy brygadier Robert Chodkowski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce w rozmowie z ks. Marcinem Sobiechem opowiedział o pożarach lasów, jak zachowywać się w sytuacji takiego pożaru, ale również podobnych zdarzeń w gospodarstwach domowych. W rozmowie usłyszymy także o tym, co zrobić jeśli niebezpieczne owady założą gniazdo w miejscach gdzie przebywamy na co dzień, oraz jak zachować się w razie wichury.

Zapraszamy do wysłuchania:

Ks. Marcin Sobiech: Panie Robercie, pogoda jest piękna, jest coraz cieplej. Wczoraj u mnie w samochodzie pokazywała niemal 30 stopni. Dla wielu na pewno ludzi wspaniała rzecz, ale nie koniecznie dla wszystkich, ponieważ jeżeli jest słonecznie, jeżeli jest ciepło i od dłuższego czasu nie ma deszczu, to i jest coraz bardziej sucho. A jeżeli jest coraz bardziej sucho, to i większe niebezpieczeństwo pożarów – szczególnie pożarów lasów. Jak wygląda sytuacja?

Robert Chodkowski: Tak, to prawda. Wysoka temperatura, brak opadów to oczywiście okres letni, i też ludzie wypoczywają, mają więcej czasu – jest to idealny scenariusz na pożar lasu. Niestety obserwujemy cały czas sytuację, trawa rośnie, deszcz nie pada. Jesteśmy przygotowani, nasze siły i środki. Mamy w powiecie ponad sto samochodów i strażaków z ochotniczych jest ponad 2000, państwowych jest około 90 – jesteśmy przygotowani na takie scenariusze i sprzęt jest w gotowości. Także tych pożarów w tym roku – na szczęście ta pogoda wbrew pozorom troszkę nam dopisuje, bo tylko 12 – w porównaniu do lat ubiegłych, gdzie średnio rocznie na naszym powiecie jest ich 57, to należy przyznać – i oby nie było więcej – nie jest jeszcze wysoka. Najgorsze te lata to były tutaj 2014, 2015 rok. Mieliśmy powyżej średniej tych pożarów. Najgorszy był 2015, to była i liczebnie i jakościowo zły rok, bo tam mieliśmy 117 aż pożarów, czyli dwukrotnie średnią przekroczyliśmy, i mieliśmy w tym roku pożar torfowiska Karaska, gdzie spłonęło blisko 20 hektarów właśnie tego torfowiska.

Czyli w tym roku był już pożar torfowiska ale to jest chyba – tak? W tym roku?

Nie, nie. To było w 2015, a w tym mieliśmy 12 pożarów lasów, głównie na terenie gminy kadzidło one się ulokowały. Tam było z tych 12 aż 6 pożarów było na terenie gminy Kadzidło.

I jaki powód tych pożarów?

No niestety, żeby powstał pożar tym czynnikiem najczęściej powodują te pożary ludzie. Są to zaprószenia, podpalenia, prawda? I tutaj jest też grą zasad, które należy przestrzegać w lasach. Przypomnijmy, że nie możemy posługiwać się, ani nie używać otwartego ognia w lesie, ani w odległości do 100 metrów, poza miejscami wyznaczonymi przez nadleśniczego, bądź właściciela lasu, jako miejsca wyznaczone do na przykład palenia ognisk. Stosujemy się do zakazów lasu przy dłuższym czasie, kiedy będzie susza,a takie zakazy się pojawią, to obserwujmy to. Jeśli są takie zakazy, to się do nich stosujmy.

W dalszej części rozmowy Robert Chodkowski nawiązuje do zachowywania ostrożności w lesie, sposobów wykrywania pożarów w lesie, późniejszego gaszenia ich, ks Marcin pyta o pożary w domach, w jaki sposób się zachować podczas pożaru, dopytuje o rodzaje gaśnic, oraz o sposoby ewakuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *