TwitterFacebook

Jubileuszowa Niedziela Palmowa w Łysych [FOTO]

Tegoroczny, już 50 konkurs palmy kurpiowskiej jak zwykle przyciągnął tłumy do Łysych. Blisko 130 palm rywalizowało o tytuł najlepszej na Kurpiach. Jury miało ciężkie zadanie, gdyż tegoroczne dzieła prezentowały bardzo wysoki poziom.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Na Kurpiach już od 50 lat najciekawszym wydarzeniem w tym dniu jest wspomniana Niedziela Palmowa w Łysych, z którą wiąże się konkurs na najlepszą palmę. – Sama palma jest symbolem czci Pana Jezusa – mówi biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski. – Kiedy Chrystus wjeżdżał do Jeruzalem, niektórzy kładli przed nim gałązki oliwne lub gałązki palmy, dlatego jest to znak oddawania hołdu Bogu. Palmy kurpiowskie mają też swoją symbolikę. Te trzy rozgałęzienia, które często widzimy u ich szczytu mają nawiązanie do Trójcy Świętej – dodaje ordynariusz.

W Niedzielę Palmową, Łyse stają się swego rodzaju centrum Polski. Mieszkańcy z różnych stron kraju przyjeżdżają, żeby podziwiać kunszt twórców ludowych. Konkurs na najlepszą palmę kurpiowską podzielony został na trzy kategorie: indywidualną, zespołową dla szkół podstawowych oraz zespołową dla pozostałych. – W tym roku poziom prac był na bardzo wysokim poziomie – mówi członkini jury konkursu, Żaneta Żarnecka z Fundacji Cepelia. Podczas oceny przede wszystkim zwracaliśmy uwagę na jakość wykonanej palmy i bardzo cieszy fakt, że ludzie zaczynają wracać do tradycji. To znaczy znów wykorzystują dużo zieleni. W tym konkursie nie chodzi o wysokości. Tu przede wszystkim patrzymy na materiały jakie zostały wykorzystane, jakość pracy, staranność oraz najwyższy poziom całokształtu palmy – dodaje członkini komisji.

Zadnie komisji jury łatwe nie było jednak, po kilku godzinach obrad wyłonili oni następujących zwycięzców:

W kategorii indywidualnej:
Kaczmarczyk Bożena z Zalasia
Nosek Halina z z Lipinki
Kuśmierczyk Aleksander z Ostrołęki

Kategoria szkół podstawowych:
Szkoła Podstawowa w Zalasiu
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łysych
Szkoła Podstawowa w Pupkowiźnie

Kategoria zespołowa dla pozostałych:
Zespół Szkół Zawodowych na 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
Publiczne Gimnazjum w Łysych
Zespół Szkół Podstawowych w Łysych

W ramach wydarzenia wręczone zostały również nagrody PRO MASOVIA. To medal przyznawany tym, którzy swoim całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego, przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. Wyróżnienie otrzymało 8 osób. Wydarzenie wzbogacone zostało między innymi licznymi występami artystycznymi oraz kiermaszami sztuki ludowej i wydawnictw regionalnych.

Mateusz Święcicki/EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *