TwitterFacebook

Literacka debata z ostrołęcką młodzieżą [FOTO]

W czwartkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce gościli pracownicy nauk Wydziału Polonistyki z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich celem było połączenie literatury XIX i XX wieku z teraźniejszością jaka otacza młodzież. Całe spotkanie wpisuje się w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Poezja Wisławy Szymborskiej podkreśla humanistyczny projekt człowieka, kobiety. Chodzi o to, aby myśleć o swojej tożsamości, o tym jaka jest dla nas ważna – podkreślił profesor UW Wiesław Rzońca.

Uczniowie wysłuchali debaty, po której mogli włączyć się do rozmowy. Projekt ma na celu poszerzanie myślenia wśród licealistów, studentów czy humanistów zaznacza główny inicjator pierwszej tego typu debaty w Ostrołęce Karol Samsel.

Moim zdaniem to jest szansa aby spojrzeć na literaturę jak na coś ciekawego, a nie tylko nudną formę zamkniętą w podręcznikach. Tylko pokazać, że jest czymś o czym można dyskutować bądź się spierać w odniesieniu do tego co jest dzisiaj – mówi Jakub Pyda z UW.

Wielowątkowość rozmów poruszyła licznych twórców literatury polskiej. Dzięki temu uczniowie mogli nawiązywać do swoich spostrzeżeń i teraźniejszych tematów szkolnych. Bardzo mi się podobało, było miło i wszystko nawiązywało do rocznicy odzyskania niepodległości. Wszystkich bardzo zachęcam do brania udziału w takich debatach bo było fajnie – mówi jedna z licealistek.

W skład prelegentów debaty wchodzili prof. dr hab. Wiesław Rzońca, mgr Jakub Pyda (doktorant) i ostrołęczanin dr Karol Samsel. Takie spotkania mają stać się rytuałem każdej jesieni w Ostrołęce – zapowiedzieli organizatorzy.

Rafał Ś

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *