TwitterFacebook

„Mały ZUS” popularny wśród przedsiębiorców z Mazowsza

Ponad 18 tys. chętnych do opłacania niższych składek na Mazowszu – tylu przedsiębiorców wyraziło chęć skorzystania z małego ZUS-u. Ponad 1/8 zgłoszeń pochodzi właśnie z terenu województwa mazowieckiego.

8 stycznia minął termin przyjmowania zgłoszeń do skorzystania z nowej ulgi. Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie kraju wpłynęło ich aż 127,5 tys. – Ulga polega na tym, że przedsiębiorca będzie opłacać składki od obniżonej podstawy. Będzie ona obniżona proporcjonalnie do przychodu, który uzyskał w poprzednim roku. Aby obliczyć nową podstawę wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych stworzył dla swoich klientów – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – Po wpisaniu przychodu za ubiegły rok, daty lub liczby dni prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku, nowa podstawa do opłacania składek pojawi się automatycznie. Należy ją następnie zawrzeć w dokumentach rozliczeniowych.

Mały ZUS to, po uldze na start i tzw. preferencyjnej podstawie opłacania składek, już trzecia ulga dla przedsiębiorców. Dotyczy tych, którzy są zarejestrowani w CEIDG, prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i nie rozliczali się w formie karty podatkowej. – Mogą z niej korzystać osoby, których przychód za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczy trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku jest to 63 tys. złotych) – dodaje Piotr Olewiński.

Przedsiębiorca może zrezygnować z korzystania z ulgi w każdym momencie.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *