TwitterFacebook

Miasto podzieliło pieniądze na kulturę w Ostrołęce

270 tysięcy złotych Miasto Ostrołęka przeznaczy na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i sztuki w 2019 roku. Rozstrzygnięto podzielony na trzy kategorie konkurs, który został otwarty 22 stycznia 2019 roku.

Na pierwszą kategorię – społeczne lokalne inicjatywy kulturalne, popularyzacja tradycji i historii oraz przedsięwzięcia artystyczne realizowane dla mieszkańców Miasta Ostrołęki m.in. W 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, 25 rocznicę nawiązania przez Ostrołękę współpracy zagranicznej z Meppen oraz w nawiązaniu do Patronów Roku 2019 ogłoszonych przez Sejm RP – Miasto Ostrołęka przeznaczyło 198 tysięcy złotych. Najwięcej otrzymało Towarzystwo Muzyczne im. Grażyny Bacewiczówny w Ostrołęce na IV Festiwal Muzyczny „Ostrołęckie Operalia”, kwota wsparcia to aż 35 tysięcy złotych. Wydarzenie daje okazję uczestniczyć w występach najlepszych w Polsce orkiestr i śpiewaków operowych.

Druga kategoria – działalność edytorska i wydawnicza popularyzująca wiedzę o dziejach miasta i losach jego mieszkańców oraz upowszechniająca dorobek ostrołęckich twórców – otrzymała wsparcie w wysokości 60 tysięcy złotych. Tutaj warto zaznaczyć, że po raz pierwszy od dawna żadnego wsparcie nie otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, które od grudnia 1982 najefektywniej wspierało ostrołęckich autorów książek. Najwyższą kwotą w tej kategorii może pochwalić się Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne, które na projekt Album „Festiwal Sztuki 3M – materiał, medium, metafora” otrzymało 18 tysięcy 800 złotych.

W trzeciej kategorii – Dokumentowanie historii najnowszej, lokalnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych w formie Kroniki Miasta Ostrołęki – wsparcie otrzymało Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, którzy w tej części konkursu jako jedyni zgłosili projekt. Na ten cel towarzystwo otrzymało 12 tysięcy złotych.

Szczegółowa lista projektów dostępna jest na oficjalnej stronie biuletynu urzędu miasta.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *