TwitterFacebook

O autyzmie w ostrołęckiej Kultowni [FOTO]

„Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie” – to tytuł książki, którą czytała wczoraj (16.04) dzieciom w ostrołęckiej Kultowni Ewa Mierzejewska. Spotkanie miało przybliżyć temat autyzmu.

Autorem książki jest Charles A. Amenta III, który mieszka z rodziną w Stanach Zjednoczonych, jest lekarzem, a także ojcem trzech synów. Jeden z nich to właśnie tytułowy Krzyś – dziecko z autyzmem. Książkę tę napisał, aby pomóc zrozumieć, czym jest autyzm. Książka przybliża świat dziecka autystycznego, pozwala zrozumieć jego zachowania, a także relacje z rodzicami i rodzeństwem.

Uczestnicy spotkania mogli na podstawie piktogramów ułożyć historię bajki, np. „Królewny Śnieżki”. Mogli dowiedzieć jak dzieci autystyczne postrzegają świat czy zwyczajnie zagrać w „kółko i krzyżyk”, co dla nas wydaje się normalne, a osobom autystycznym przysparza wielu problemów.

Ewa Mierzejewska na co dzień pracując z dziećmi autystycznymi mówiła o przypadkach bardziej lub mniej zaawansowanych. – Te dzieci są inne, niż rówieśnicy np. nie naśladują innych, gdyż mają swoje ulubione zajęcia – mówi Ewa Mierzejewska.

Na warsztatach wychowankowie Kultowni poznali odpowiedzi na pytania: Czy autyzm jest zaraźliwy? Czy dzieci z autyzmem mówią? Czy dzieci autystyczne lubią bawić się z rówieśnikami? Czy każda osoba z autyzmem jest taka sama? Czy autyzm to choroba?

Ewa Mierzejewska pracę z dziećmi autystycznymi traktuje z zaangażowaniem i chętnie przekazuje wiedzę dzieciom.

Lubię swoją pracę i myślę, że nadal będzie mi dawała tyle satysfakcji co do tej pory. Organizujemy różne akcje uświadamiające i integrujące nasze dzieci z uczniami z autyzmem, uważam że nigdy za dużo takich inicjatyw – podkreśla Ewa Mierzejewska.

Rafał Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *