TwitterFacebook

Ostrołęka: Historia Polski w Mobilnym Muzeum Multimedialnym [FOTO]

Mobilna ekspozycja została przygotowana z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jest to wystawa multimedialna wykonana w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ma ona ułatwić zrozumienie i poznanie historii naszego kraju. Mobilne Muzeum było już w 24 miastach, również w Ostrołęce. Docelowo odwiedzi 56 punktów na mapie Polski.

Mobilne Muzeum to „spotkanie z historią” ukazane za pomocą najnowocześniejszej techniki.Służy do tego mobilny moduł ekspozycyjny przystosowany do podróży po całym kraju. Wystawa wyposażona jest w urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje, które tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając osoby zwiedzające do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni.

– Dzięki ekranom dotykowym każdy zwiedzający może samodzielnie obierać kierunek i zakres zwiedzania ekspozycji – mówi Krzysztof Budziński, koordynator Mobilnego Muzeum Multimedialnego. Tematyka wystawy to przede wszystkim okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego Państwa. To także prezentacja wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie i ich wynalazki. W trakcje zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.

Na ostrołęczanach mobilna ekspozycja zrobiła duże wrażenie. – Jestem pod wrażeniem, nigdy nie widziałam takiej wystawy, spędziłam tam prawie godzinę, by to wszystko zobaczyć – mówi pani Maria.

Urządzenia holograficzne prezentują trójwymiarowe obrazy symbole, tożsamości narodowej i przedmioty sztuki użytkowej powstałe w czasie II RP. Każdy może wykonać samodzielnie pamiątkę z wystawy, wykonując odcisk pieczęci z wizerunkiem godła. Odwiedzający może złożyć też swój podpis w okolicznościowej księdze, powstałej z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości. Wystawa jest atrakcyjna dla widzów w każdym wieku – aplikacje multimedialne można obsługiwać intuicyjnie.

Kolejnymi punktami na mapie mobilnego muzeum jest Ostróda (12-13.11), Rypin (14-15.11) i Świecie (20-21.11).

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *