TwitterFacebook

Ostrołęka: O Bitwie pod Kopańskim mostem w bibliotece miejskiej

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce zorganizowano spotkanie dotyczące potyczki kurpiów ze Szwedami. Starcie miało miejsce w 1708 roku niedaleko Myszyńca, pod Kopańskim mostem.

Chodziło o to, aby Szwedzi nie przeszli przez Puszczę Kurpiowską i nie rabowali miejscowej ludności. Dowódcza armii kurpiowskiej Stach Konwa rozlokował swoich żołnierzy w zasadzkach za pagórkami, za drzewami i armia szwedzka została zaskoczona – mówi historyk Grzegorz Korsak.

Bitwę upamiętnia pomnik znajdujący się na drodze z Myszyńca do Czarni. Spotkanie dotyczące potyczki pod Kopańskim mostem było szóstym, zorganizowanym w ramach spotkań regionalnych. Do tej pory poruszono między innymi tematy Bitwy pod Ostrołęką, czy wykopalisk archeologicznych znalezionych na terenie Ostrołęki i regionu.

Myślę, że warto o tych wydarzeniach mówić, bo jest to nasza mała Ojczyzna. To są miejsca, o których powinniśmy wiedzieć, bo przecież nie można kochać naszej Ojczyzny jeżeli się nie kocha małej Ojczyzny – mówi Sabina Malinowska, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

Na kolejnym, marcowym spotkaniu dotyczącym historii regionu ostrołęckiego poruszony będzie temat bitwy pod Myszyńcem.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *