TwitterFacebook

Ostrołęka uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości [FOTO]

Uroczystości w mieście rozpoczęły się od Mszy św. w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W homilii biskup odniósł się do tego jak ważnym dniem jest dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Niech Pan Bóg nam wszystkim błogosławi drodzy bracia i siostry w tym pięknym dniu. Nie raz ten dzień jest wykorzystywany politycznie i tu można dopowiedzieć, że wina leży po wszystkich stronach. A ten dzień jest po to, aby cieszyć się nim – dniem odzyskania niepodległości – mówił biskup Janusz Stepnowski.

Po Mszy św. mieszkańcy Ostrołęki przeszli w biało-czerwonym marszu na skwer im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Stamtąd uczestnicy wydarzenia udali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, w którym Rada Miasta Ostrołęki zorganizowała uroczystą sesję, zwołaną z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Sesję rozpoczęła projekcja filmu o żołnierzach podziemia antykomunistycznego działającego w powiecie mławskim. Po niej wręczono odznaki „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” przyznawane osobom, które przyczyniły się do rozwoju i promocji miasta. Odznaczeniem tym uhonorowano: Elżbietę Jakowicką, Marię Świtalską, Krystynę Rykowską, Hannę Kowalczyk, ppłk Jarosława Wyszeckiego, Grzegorza Łomacza oraz dwie organizacje harcerskie działające na terenie miasta Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Gen. Józefa Bema oraz Hufiec Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Zawsze jest miło jeżeli ktoś doceni to co robimy. U nas jest to bezinteresowne i dobrowolne działanie harcerskie. Jeżeli ktoś patrzy na to przychylnym okiem i powie miłe słowa to na pewno tej motywacji i zapału jest więcej – mówił Karol Płocha, hufcowy ostrołęckiego hufca ZHR.

Uroczystą sesję Rady Miasta zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów: Cantilena oraz Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *