TwitterFacebook

Ostrołęka: W oświacie brakuje jeszcze więcej pieniędzy. Mamy komentarz prezydenta

Wracamy do sprawy brakujących pieniędzy na ostrołęcka oświatę. Okazuje się, że brakuje nie 14,5 a 18 milionów złotych. Sprawa jest o tyle poważna, że miasto nie ma skąd pozyskać takich środków.

O problemie z pieniędzmi dla oświaty informował w piśmie skierowanym do Wojciecha Zarzyckiego, przewodniczącego Rady Miasta w Ostrołęce Łukasz Kulik. Jak mówił wczoraj przewodniczący rady miejskiej reporterom Radia Nadzieja:

To nie rada składała budżet, ale radni postarają się ten problem rozwiązać.

Jednak, jak się okazało podczas dzisiejszej rozmowy z prezydentem, problem jest o wiele poważniejszy.

Już w poprzednim miesiącu dołożyliśmy na oświatę 3,5 miliona złotych. Po tej zmianie poprosiliśmy szkoły, żeby przedstawiły nam pełne zapotrzebowanie na ten rok. No i okazało się, że oprócz 3,5 mamy 5 milionów na sam październik i dodatkowe środki na listopad. Czyli okazuje się że mamy 14,5 miliona złotych plus te 3,5, które dołożyliśmy daje nam 18 milionów złotych. Ja, jako prezydent mam pewne rezerwy, jednak wynoszą one dwa miliony złotych. O ile możemy przesunąć środki na milion, dwa, trzy o tyle znalezienie na koniec roku kwoty 14 milionów złotych jest bardzo dużym problememtłumaczy Łukasz Kulik. Miasto nie ma już skąd pozyskać pieniędzy na oświatę. – Na ten moment po prostu fizycznie nie mamy takiej kwoty na naszych rękach, którą możemy regulować a mamy swoje zobowiązania. Na pewno nie zostawimy nauczycieli bez wypłat – dodaje Kulik.

Między innymi, dlatego włodarz Ostrołęki tak intensywnie próbuje powołać Centrum Usług Wspólnych dla placówek oświatowych w mieście. Utworzenie Centrum miałoby w znaczy sposób ułatwić wgląd w budżet szkół. Zebrane dane pokazałaby między innymi komu i na co są wypłacane pieniądze w ostrołęckiej oświacie. Łukasz Kulik ponowi próbę wprowadzenia CUWu na kolejnej sesji Rady.

Jeśli potraktujemy oświatę jak firmę, która kosztuje 160 milionów złotych to my powinniśmy to robić według nowoczesnych metod. Nie ma co ukrywać, gdybyśmy mieli wcześniej wprowadzony CUW i zaplanowane odpowiednio budżety to wiedzielibyśmy już w marcu, że tych pieniędzy brakuje. Natomiast teraz stawianie mnie pod ścianą i mówienie, że trzeba znaleźć 14.5 miliona złotych no to mnie stawiają w takiej sytuacji, że tylko coraz bardziej zaczynam siwieć – mówił prezydent. – Na dzień dzisiejszy po prostu tych pieniędzy nie ma. Jako miasto jesteśmy zadłużeni praktycznie pod kreskę, nie możemy wziąć dodatkowych obligacji i dochodzi jeszcze zadłużenie z poprzednich lat. Na ten moment taką gotówką nie dysponujemy.

Czy tym razem Centrum Usług Wspólnych powstanie w Ostrołęce? Dowiemy się na najbliższej sesji Rady Miasta. Ostatnio projekt został odrzucony. Za przyjęciem głosowało 6 radnych, 11 było przeciwko a 4 wstrzymało się od głosu.

Do problemu w ostrołęckiej oświacie będziemy wracać.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *