RN
TwitterFacebook

Ostrołęka. Zobacz wystawę IPN poświęconą siostrom Franciszkankom [FOTO]

Na placu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do końca czerwca możemy obejrzeć wystawę Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, pod tytułem „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny Światowej”.

Wystawa przedstawia losy sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, a dokładnie ukazuje ich walkę o życie dzieci na terenie Polski pod okupacją niemiecką w okresie II wojny światowej.

Zgromadzenie zostało założone przez metropolitę warszawskiego, świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w 1857 roku w Petersburgu dla ratowania dzieci polskich na terenie Imperium Rosyjskiego. Pomoc najmłodszym wpisana jest w charyzmat zgromadzenia. Na terenach II Rzeczypospolitej Siostry Franciszkanki prowadziły liczne szkoły, przedszkola czy sierocińce. To też, gdy życie dzieci było zagrożone, od 1939 do końca wojny zakonnice wykorzystywały sieć swoich sierocińców, na czele z domem prowincjalnym w Warszawie przy ul. Żytniej, do ratowania tysięcy polskich dzieci. W tym również uwolnionych z getta warszawskiego dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego

Na szczególne wspomnienie zasługuje siostra Matylda Getter, matka przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która kierowała całym przedsięwzięciem. Zdecydowała, że jej zgromadzenie przyjmie każde żydowskie dziecko z getta oraz ze wszystkich prowincji. Dzięki tej akcji udało się ocalić ponad 500 dzieci żydowskich oraz około 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. skazanych przez okupanta niemieckiego na eksterminację.

Za swoje zasługi siostra Matylda Getter pośmiertnie została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

SK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *