TwitterFacebook

Paderewski w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej zabrzmiał w Ostrołęce [FOTO]

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Ostrołęce wybrzmiał wyjątkowy koncert symfoniczny „Gloria Polonica”. Jeden z najpiękniejszych utworów Ignacego Jana Paderewskiego zagrała Warszawska Orkiestra Symfoniczna. Na scenie zasiadło ponad 60-ciu muzyków, którzy wykonali słynną symfonię h-moll op. 24 „Polonia”.

Jest to dzieło, które wieńczy dorobek kompozytorski Ignacego Jana Paderewskiego. Jako Polacy powinniśmy być dumni, że mamy tak wielką symfonię sytuowaną w światowej literaturze muzycznej między Mahlerem a Rachmaninowem. Powinniśmy ją mocno promować, i ja będę to robił. Planujemy wielki marsz po miastach Polski prezentacji Narodowi Polskiemu tej wspaniałej symfonii, zaczynając właśnie od Ostrołęki – mówił gospodarz koncertu i jednocześnie dyrektor Generalny Orkiestry Jacek Łepecki, zapowiadając tournée po Polsce z wykonaniem utworu jednego z Ojców Niepodległości. Zanim zabrzmiały pierwsze tony muzyki, wprowadził słuchaczy w atmosferę poprzedzającą powstanie Państwa Polskiego po 123 latach zaborów, przywołując fragmenty wystąpień i pism marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mieszkańcy Ostrołęki byli zachwyceni wykonaniem utworu. Na wielu twarzach malowało się nawet wzruszenie. – Koncert był zagrany z prawdziwą klasą, tak jak się zresztą spodziewałem i myślę, że jest to dobra zapowiedź kontynuacji, jaka się zarysowała podczas wydarzenia – mówił jeden z jego uczestników.

Po raz pierwszy dzieło Paderewskiego zostało wykonane w Bostonie w 1909 roku. W Polsce pierwszy raz zabrzmiało we Lwowie rok później.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *