TwitterFacebook

Pożary poszycia leśnego ciągle problemem. Od początku roku już 1400 takich zdarzeń

W okresie letnim straż pożarna bardzo często walczy z pożarami lasów. W ciągu roku średnio około 60 tego typu pożarów na terenie powiatu ostrołęckiego notują strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Zagrożenie wywołania pożaru w lasach podnoszą osoby korzystające z letniego wypoczynku na takim terenie. Związane to jest z umyślnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim korzystania z tzw. ognia otwartego, czyli ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto do pożarów lasów przyczyniają się niedopałki papierosów wyrzucane przez szyby z jadących samochodów.

– Sytuacja pogodowa jest niekorzystna, ściółka leśna jest wysuszona. Mamy III poziom zagrożenia pożarowego w lasach i jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. Prosimy o rozsądne korzystanie z ognia otwartego, ognisk czy grilli. Tylko w miejscach dozwolonych możemy z tego korzystać mówi mł. bryg. Robert Chodkowski, oficer prasowy KM PSP.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wysuszenie ściółki znacznie zwiększa ryzyko zarzewia ognia. Od początku roku lasy w całym kraju płonęły już ponad 1400 razy.

Leśnicy i strażacy apelują o rozwagę i ostrożność podczas spacerów w lesie ponieważ nawet najmniejsza iskra może wywołać ogromny pożar.

Sebastian Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *