TwitterFacebook

Rodzinne warsztaty patriotyczne w Ostrołęce [FOTO]

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja ostrołęczanie spędzili bardzo aktywnie. W pomniku-mauzoleum na Fortach Bema w Ostrołęce zorganizowano rodzinne warsztaty patriotyczne pod hasłem „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”. Zadaniem uczestników było m. in. wykonywanie wianków czy biało-czerwonych kokard.

Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się jednak malowanie małych ołowianych żołnierzyków, które sprowadzono z Niemiec. Żołnierzyki należało malować specjalnymi farbami. Podczas kolorowania można nakładać kolejne warstwy farby nie czekając na zaschnięcie poprzedniej. Wszystko to odbywało się pod okiem doświadczonej malarki Agnieszki Axentowicz, która mówiła o historii powstania żołnierzyków.

W Niemczech jest już spora tradycja w wykonywaniu takich małych żołnierzyków, ze względów kolekcjonerskich. Na początku wykonania jest potrzebny podkład biały bądź czarny. Tutaj na zajęciach używamy farb winylowo-akrylowych, stosowanych przez kolekcjonerów. Każde dziecko może pomalować żołnierzyka w inny sposób – wyjaśnia Agnieszka Axentowicz.

Malowanie żołnierzyków jest zajęciem bardzo pracochłonnym, wymagającym dużych umiejętności manualnych oraz precyzji. Te choć często są tego samego rozmiaru, to różnią się od siebie szczegółami.

Podczas wydarzenia można było rozpocząć również kompletowanie „Rodzinnego Sztambucha Patriotycznego”, odnoszącego się do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne jego karty będą wydawane aż do listopada.

Dodajmy też, że warsztaty rodzinne, których organizatorem było Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zakończyło wspólne ognisko.

RŚ/MW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *