TwitterFacebook

Tynieckie opactwo benedyktynów w poetyckim ujęciu. „Misterium Tyńca” Marii Rochowicz

„Misterium Tyńca” to najnowszy tomik ostrołęckiej poetki Marii Rochowicz. Jak mówi sama autorka, bezpośrednią inspiracją do napisania wierszy zawartych w tym zbiorze, była fascynacja atmosferą tynieckiego opactwa benedyktynów.

Mój najnowszy tomik wierszy podsumowuje dziesięć lat mojego bywania w Tyńcu, szukania tam spokoju, modlitwy, zrozumienia. To jest moje miejsce, swoiste genius loci, które sprawia, że odnajduję inny porządek w codzienności. Ta książka traktuje właśnie o tej wewnętrznej podróży – mówiła Maria Rochowicz.

Tomik składa się z trzech części. Pierwsza jest poświęcona mnichom i opisowi samego klasztoru, drugi rozdział to inspiracje słowem, z którego rodzą się wiersze o różnych postaciach biblijnych. Trzeci rozdział, najbardziej kontemplacyjny, jest poświęcony poszukiwaniu tego, który jest tajemnicą, nieodgadnionemu Bogu, którego autorka próbuje odnaleźć, zrozumieć i opisać.

Spotkanie autorskie promujące najnowszy tomik Marii Rochowicz poprowadził dr Karol Samsel, poeta i nauczyciel akademicki związany z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak zauważył, wydanie „Misterium Tyńca” zbiegło się z piętnastoleciem pracy twórczej autorki.

Cieszę się, że właśnie ten tomik podsumowuje te 15 lat, bo jest to ważny okres moich twórczych i wewnętrznych wędrówek. Jest on przepełniony poszukiwaniem duchowości i świata wartości w mojej codzienności – mówiła poetka.

Wiersze zawarte w zbiorze rodziły się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, a „Misterium Tyńca” to piąty tomik poetycki w dorobku artystycznym autorki.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *