TwitterFacebook

Z Łap przez Śniadowo do Ostrołęki

Linia kolejowa nr 36 jeszcze kilka lat temu miała zostać całkowicie zamknięta. Obecnie została wyremontowana i przygotowana do ruchu towarowego. Ma blisko 88 kilometrów długości. Biegnie przez Łapy, gdzie odłącza się do linii Białystok – Warszawa, przez Sokoły, Czerwony Bór i Śniadowo do Ostrołęki.

Trakcja kolejowa została kompleksowo zmodernizowana, mimo wcześniejszych założeń, które miały doprowadzić do całkowitego jej rozebrania. – Ostrołęka wraca na kolejową mapę Polski – mówi Jerzy Grabowski, były kolejarz. Jak wspomina, trasa w najgorszym stanie była na odcinku Ostrołęka – Śniadowo. Blisko 40 lat temu przeprowadzono tam ostatni remont. W ciągu wcześniejszych lat od czasu do czasu kursowały tam pociągi towarowe do Łomży, z prędkością rozkładową 25 km/h. Teraz po gruntownej rewitalizacji pociągi mogą przewozić towary z prędkością 80 km /h, a już za dwa miesiące planowane jest zwiększenie prędkości do 120 km/h.

Jest to remont generalny. Wykorzystano najnowocześniejsze technologie. Są to szyny bezstykowe, struny betonowe czyli podkłady i przejazdy bezpieczne – sygnalizacje na przejazdach. Na tej trasie nie da się bez kolizyjnie przeprowadzić linii kolejowej, tak by nie przecinała się z drogami,  więc zdarzają się miejsca z przejazdami niestrzeżonym. – Z uwagi na fakt, że nie kursowały u nas w regionie pociągi, to nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni –  apeluje były kolejarz o zachowanie szczególnej ostrożność.

Obecny ruch jest tylko towarowy, ale nie wyklucza się w przyszłości możliwości ruchu pasażerskiego. Linia nr 36 jest ważnym węzłem kolejowym przebiegającym równolegle do linii Rial Baltica, która biegnie z Warszawy przez Tłuszcz – Małkinię – do Białegostoku. Zakłada się że w razie remontu tej trasy będzie możliwy ruch właśnie linią 36 z Warszawy do Tłuszcza przez Ostrołękę w kierunku Łap i do Białegostoku.

Koszt rewitalizacji linii kolejowej nr 36 to ponad 50 milionów złotych.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *