TwitterFacebook

Świątynia pw. Opatrzności Bożej w Ostrowi Mazowieckiej pobłogosławiona.

10 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się pobłogosławienie świątyni parafialnej. Parafia pod wezwaniem Opatrzności Bożej została erygowana 1 listopada 2002 roku przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego według projektu architekta Adama Radomskiego z Ostrowi Mazowieckiej. Kamień węgielny został wmurowany 11 marca 2012 roku przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Obrzęd błogosławieństwa świątyni rozpoczął się od pobłogosławienia wody i pokropienia nią ludu, ścian oraz ołtarza. Podczas homilii biskup opierając się na fragmencie według Ewangelii św. Mateusza mówiącym o budowie domu na skale i piasku wskazał, że ten tekst opisuje człowieka roztropnego, przewidywalnego, który umie patrzeć w przyszłość, mimo że buduje teraz, przewiduje to co się wydarzy za pięć, dziesięć lat. Drugim człowiekiem, który jest kontrastem tego człowieka roztropnego, jest ten którego Ewangelista nazywa „boroso”, to ten, który umysł ma małego dziecka, tego, który nie potrafi patrzeć w przyszłość tylko widzi teraz. Nasze chrześcijańskie życie to wybór, czy te dwa wybory, tzn. budować na pisaku czy szukać tej skały i tworzyć z solidnym fundamentem. Budowanie na skale jest podstawą, jest patrzeniem w przyszłość.

Biskup Janusz odniósł się również do nowopobłogosławionej świątyni:

W każdym momencie naszego życia budowanie na skale jest podstawą i patrzeniem w przyszłość. Tak jak dla proboszcza, który budował ten kościół, budował na skale, tak by był dobrze osadzony na tym solidnym fundamencie. Tym fundamentem, jest Jezus Chrystus, to na nim skupiają się wszystkie siły. Kiedyś nadejdzie czas weryfikacji, który nadejdzie w nie przewidywalnym momencie, nie wiadomo kiedy. Tak jak nadejdzie wiatr, nadejdzie deszcz, który pokaże na jakim fundamencie zbudowana jest nasza wiara, czy przetrwa te trudne chwile, czy zburzy się jak „zamek z piasku”.

Na koniec pasterz diecezji podkreślił, że Jezus Chrystus zachęca nas podczas Eucharystii, by budować swoje codziennie życie na nim, to on jest tą skałą, tym solidnym fundamentem. Kilka lat temu wierni przychodzili do kaplicy gdzie ksiądz odprawiał mszę świętą „przy stole” ale mimo to parafianie wciąż przybywali bo był, Jezus Chrystus. To wy wyznaczyliście to miejsce gdzie będzie stała ta świątynia.

Wierni po uroczystości podkreślali wielką radość z faktu pobłogosławienia świątyni. Wspominali trudne początki parafii jak i nawet trudności podczas modlitwy po powstaniu parafii tylko przy krzyżu. Dziś cieszą się nową świątynią.

Podczas Eucharystii blisko 40 młodych przyjęło sakrament bierzmowania.

EN/xMS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *