RN
TwitterFacebook

GD: insp. Grzegorz Jach (Profilaktyka a Ty)

Bez wątpienia, wszystkich nas powinno łączyć jedno wspólne przekonanie: trzeźwość jest czynieniem dobra, bo nietrzeźwość jest czynieniem zła. Osoby nietrzeźwe, przekraczające granice, zmieniają niekiedy życie tych, którzy chcieliby żyć w trzeźwości – mówi w rozmowie z ks. Tomaszem Trzaską insp. Grzegorz Jach, policjant, pedagog, reżyser, twórca programu „Profilaktyka a Ty”.

Badania mówią o tym, że ponad 90 procent młodych ludzi do 18. roku życia miało kontakt z alkoholem. Mówimy, że „przecież wypił tylko jedno piwo, nic się nie stało”. Ale przypomnijmy sobie, że jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która jednoznacznie precyzuje, że osobie niepełnoletniej nie można sprzedać alkoholu. Zatem sprzedawca, który to robi popełnia przestępstwo, ale też wysyła sygnał do tego młodego człowieka, że dorosły postępuje niezgodnie z prawem. A skoro tak postępuje, to czemu młodzi mają przestrzegać prawa? – pyta gość Radia Nadzieja

Pójdźmy dalej. Jeżeli rodzic mówi do dziecka: „No to teraz synu wypijesz z ojcem pierwsze piwo. To nic, że masz dopiero 15 lat. Wchodzisz w dorosłość”. Jest to wyraźny komunikat dla dziecka, że można łamać prawo – dodaje Grzegorz Jach.

W rozmowie poruszono także temat reklamy alkoholu, przyzwoleniu społecznym na spożywanie alkoholu, a także o skutkach braku rozmowy o uzależnieniach, które dotykają młode pokolenie. 

Rozmowa została przeprowadzona w ramach 50. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *