TwitterFacebook

Rekonstrukcja bitwy w Czerwonym Borze już za tydzień! [AUDIO]

23 czerwca przypada 74. rocznica bitwy w Czerwonym Borze. Była to bitwa z Niemcami, w której zginęło ok. 100 młodych ludzi z okolicznych miejscowości. Wypada o nich pamiętać, ponieważ oddali życie za wolną Polskę – mówi organizator wydarzenia Dariusz Syrnicki, który od wielu lat troszczy się o pamięć historyczną naszego regionu. 

24 czerwca br., w Wygodzie, przy pomniku poświęconym poległym w tej bitwie odbędą się uroczystości poświęcenia nowej tablicy, uzupełnionej o kolejne 20 nazwisk (dotychczas było na niej wymienionych 69 poległych). Jak mówi Radiu Nadzieja Dariusz Syrnicki, będzie to szczególny moment, ponieważ na nowej tablicy pojawią się kolejne nazwiska tych, o których pamięć nigdy nie powinna zostać zatarta. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 9.30 w kościele parafialnym w Wygodzie.  

Na to wydarzenie zapraszamy szczególnie rodziny tych, którzy polegli, a także wszystkie osoby pragnące oddać hołd naszym bohaterom – mówi organizator. 

Tydzień później będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna przedstawiająca przebieg samej bitwy.  Wydarzenie odbędzie się na terenie ośrodka należącego do Grom Group i wezmą w nim udział grupy rekonstrukcyjne. Jest to wydarzenie otwarte, do udziału w którym zapraszają organizatorzy. 

1 lipca przypada też 70. rocznica śmierci płk. Władysława Żwańskiego, ps. Błękit, ostatniego komendanta okręgu NZW Białystok. Zginął w Dąbrowie Tworkach w nierównym starciu z kilkunastoma funkcjonariuszami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Miejsce jego pochówku nie jest dotychczas znane. Jego syn, por. Zbigniew Żwański, ps. Noc był dowódcą oddziału NZW w powiecie Ostrów Mazowiecka. 

W związku z tą rocznicą przygotowaliśmy również uroczystości w Czyżewie. O godz. 10.00 będzie Msza św. w kościele parafialnym, następnie przemarsz rekonstruktorów z kościoła do pomnika niepodległości. Potem przejazd do Czerwonego Boru i przygotowanie do rekonstrukcji bitwy z 1944 roku – mówi Dariusz Syrnicki. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą oddać hołd panu pułkownikowi. W samym powiecie łomżyńskim miał on ok. 2500 podkomendnych. Jest wiele rodzin, których przodkowie służyli u pułkownika Żwańskiego. 

xtt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *