TwitterFacebook

Wywiad – rzeka z kard. G.L. Müllerem. Premiera już dziś!

Dziś wieczorem, w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, o godz. 19.00 rozpocznie się spotkanie promujące najnowszą książkę wydaną przez wydawnictwo Spes (wydawnictwo diecezji łomżyńskiej). Jest to wywiad – rzeka z kard. Gerhardem L. Müllerem, byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Autorem wywiadu „Chrystus jest zawsze nowoczesny” jest Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy. 

Książka(…) to zapis prawie pełnych trzynastu godzin rozmowy, jaką przeprowadziłem w lutym 2018 r. w Rzymie z kard. Gerhardem Müllerem, byłym już prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Starałem się, żeby to, co spisuję, było maksymalnie wierne naszej rozmowie. Oczywiście, jak doskonale wiadomo, nie da się po prostu przelać na papier tak długich wypowiedzi, jednak poza naturalną pracą redak­cyjną, pewnymi skrótami lub usunięciem niejasności obecny tekst zawiera dokładnie to, co Kardynał mówił i myślał oraz to, jak swoje zdanie uzasadniał. Nawet kolejność, w jakiej poruszyliśmy tematy została zachowana. (red. P. Lisicki, z wstępu)

Fragmenty książki:
„Nie ma nic bardziej zbawiennego niż prawda. Przepowiadamy ją nie po to, by zranić bliźniego, ale aby iść słuszną drogą, pokonać wątpliwości i czynić w ten sposób dobro. Gdyż prawda jest tym, co czyni nas ludzi wolnymi.”

„Wiara to nie jest ubezpieczenie na życie doczesne, które zapewniałoby mi spokojne, dostatnie i szczęśliwe życie po wypełnieniu nakazów Kościoła. Wiara to nie jest kontrakt biznesowy. Wiara to jest naśladowanie Chrystusa, aż po krzyż.”

„Kościół musi walczyć o godność człowieka. Musi mówić o tym kim jest człowiek, co mu się należy, o jego ludzkiej naturze. Nie może pozwolić na to, aby wskutek arbitralnych definicji pochodzących z zewnątrz, opartych na ideologiach albo wynikających potrzeb władzy politycznej na nowo zdefiniowano istotę człowieka. Arbitralność ludzi nie może być żadną miarą.” 

Sam zauważyłem, przygotowując się do tej rozmowy z ks. kardynałem, bo poza książkami przejrzałem też jego inne wypowiedzi publiczne, że one były dosyć ogólne i często abstrakcyjne. Ta książka – i myślę, że to dostrzeże każdy czytelnik – jest w wielu miejscach bardzo wyrazista, idzie zdecydowanie dalej niż wcześniejsze wypowiedzi kardynała – mówił w poranku „Siódma 9” Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, opowiadając w rozmowie z ks. Tomaszem Trzaską o książce.

W spotkaniu udział weźmie kard. Gerhard L. Müller i red. Paweł Lisicki. Spotkanie będzie transmitowane na antenie Radia Nadzieja.

Jego [kardynała] wypowiedzi w Radiu Nadzieja czy wczoraj w klasztorze w Wigrach zostały dostrzeżone chociażby przez «Gazetę Wyborczą», która za KAI cytuje ten fragment wypowiedzi, kiedy kardynał mówi o tym, że UE nie ma prawa pouczania Polski i co więcej – że Europa jest wspólnotą różnych narodów i że to UE ma brać przykład z Polski. Tego typu wypowiedź w ustach ważnego hierarchy, nawet jeśli nie pełni teraz czynnej funkcji i że jest trochę na bocznym torze, to jest coś tak innego i ważnego, że wszyscy to dostrzegają. Z jednej strony więc kardynał więcej może, bo nie pełni tego oficjalnego stanowiska, a z drugiej strony potrafi tak odczytywać tę swoją sytuację, że te jego wypowiedzi i tak są słyszane. Być może paradoks jest taki, że gdyby pozostał prefektem Kongregacji Nauki Wiary albo innej kongregacji, byłby znacznie bardziej ostrożny i w związku z tym byłby rzadziej cytowany niż teraz – tłumaczył red. Lisicki.

Już teraz możesz kupić książkę w sklepie internetowym wydawnictwa.

Książka „Chrystus jest zawsze nowoczesny” (Wydawnictwo Spes, Łomża 2018) będzie miała premierę w poniedziałek 20 sierpnia. Została objęta patronatem medialnym przez Radio Nadzieja, Głos Katolicki, TVP1, Do Rzeczy oraz poranek Siódma 9.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *