TwitterFacebook

Minister Jan Ardanowski: ASF – dobrze działające koła łowieckie zamiast ogrodzenia wzdłuż granicy

Dobrze funkcjonujące koła łowieckie zamiast ogrodzenia wzdłuż wschodniej granicy Polski. Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski nie jest przekonany co do słuszności stawiania płotu na granicy z Obwodem Kaliningradzkim i dalej wzdłuż wschodniej granicy państwa.

Pomysł postawienia ogrodzenia pojawił się jeszcze za rządu premier Beaty Szydło. W zamyśle miał być kolejnym działaniem w walce z afrykańskim pomorem świń, który przywędrował do nas zza wschodniej granicy. Tymczasem urzędujący od tygodnia minister Jan Ardanowski widzi inną możliwość uporania się z migrującymi zza granicy dzikami.

Ja nie wiem, czy ten płot jest w tej chwili potrzebny – mówi minister Jan ArdanowskiZadaliśmy pytanie Europejskiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Żywności. Eksperci maja powiedzieć czy ich zdaniem ten płot będzie skuteczny, czy nie.

Minister jest zadnia, że dobrze działające przy granicy koła łowieckie z powodzeniem poradziłyby sobie z migrującymi zza wschodniej granicy dzikami.

Po co ten płot. Jeżeli jakieś dziki by przeszły, to by niestety była ostatnia ich chwila na polskiej ziemi – dodaje minister Ardanowski.

Uzasadniając swoje zdanie z sprawie budowy ogrodzenia wzdłuż wschodniej granicy Polski minister Jan Ardanowski stawia wiele pytań. Płot miałby liczyć grubo ponad tysiąc kilometrów, przebiegać wzdłuż Bugu, przez bagna, przez jeziora, przez puszczę, przez lasy – jak stworzyć taki mechanizm, który zapobiegnie temu, żeby masywny odyniec o wadze od 300 do 400 kilogramów nie przebił się przez to? Jak zagłębić w ziemię, żeby się pod tym nie przekopał? Jak zrobić, żeby nie przepłynął? A dziki dobrze pływają. Pytań jest wiele, koszt budowy ogrodzenia też nie jest bagatelny.

Jan Krzysztof Ardanowski tekę ministra rolnictwa i rozwoju wsi przeją w ubiegłym tygodniu, po tym jak do dymisji podał się Krzysztof Jurgiel.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *