RN
TwitterFacebook

Wnioski suszowe 2019: Powoli kończy się pula środków. Minister rolnictwa wystąpił o zwiększenie jej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do ministra finansów o uruchomienie kolejnych środków na pomoc suszową dla rolników. Do wczoraj na ich konta trafiło 450 milionów złotych.

Jak powiedział minister Ardanowski, wyczerpuje się już pierwsza transza pomocy finansowej dla osób, których uprawy ucierpiały w wyniku suszy. Szef resortu zapewnił jednak, że pula środków zostanie zwiększona.

Wystąpiłem dzisiaj do ministra finansów o to, żeby rozpoczął procedurę uruchomienia kolejnej transzy. Ona wymaga zgody komisji finansów publicznych, trochę parlament nam tutaj komplikuje, ale to nie ma znaczenia. Nawet jeżeli ta pomoc będzie opóźniona o kilka tygodni, to ona też do wszystkich rolników trafi – powiedział.

Minister Środowiska dodał, że to wsparcie jest istotne dla gospodarstw dotkniętych suszą, by te utrzymały płynność finansową. Po raz kolejny zaapelował też do samorządów, aby jak najszybciej zakończyły szacowanie strat po suszy. Do tej pory jeszcze około tysiąca gmin tego nie zrobiło. Szef resortu powiedział, że oszacowanie szkód jest konieczne do wypłaty pieniędzy dla rolników.

Wnioski o pomoc suszową można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 listopada. Do 22 października, do biur powiatowych trafiło ponad 180 tysięcy takich pism.

Wsparcie jest udzielane na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, w przypadku, gdy szkody – spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią i oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę – wynoszą co najmniej 30 procent danej uprawy. Najwyższa pomoc, w wysokości tysiąca złotych do hektara, jest przyznawana, gdy straty w uprawach wynoszą co najmniej 70 procent. W przypadku niższych szkód, ale wynoszących co najmniej 30 procent upraw, stawka wsparcia wynosi 500 złotych do hektara.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *