TwitterFacebook

Klerycy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym [FOTO]

Ponad trzysta osób obejrzało spektakl, wystawiony, w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, zatytułowany „Poszukiwani”.

Sztuka, powstała na podstawie autorskiego scenariusza jednego z kleryków, opowiada prawdziwą historię żołnierzy podziemia antykomunistycznego Kazimierza (ps. Bąk) i Jerzego (ps. Konar) Żebrowskich.

To już po raz drugi alumni łomżyńskiego seminarium podjęli się trudnego tematu przybliżenia nie tylko samych czynów Żołnierzy Niezłomnych, ale też ich motywacji. Rok temu, po raz pierwszy, na deskach sali widowiskowej im. bł. ks. Michała Piaszczyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, młodzi aktorzy przedstawili spektakl, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, zatytułowany ,,Mój ojciec – bohater czy bandyta?”. Ubiegłoroczna premiera, jak i ta obecna, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Podczas tegorocznej premiery wśród widzów znaleźli się biskupi, moderatorzy i wykładowcy seminarium, jak również młodzi zrzeszeni w drużynie harcerskiej czy klubie myśli patriotycznej.

Sztuki, wystawiane przez łomżyńskich alumnów, mają za zadanie nie tylko przybliżyć historię i życiorysy polskich bohaterów, ale, jak zaznaczają sami młodzi wykonawcy, chodzi o pokazanie dramatycznej sytuacji i trudnych wyborów, z którymi musieli się zmierzyć żołnierze, walczący o wolność Ojczyzny.

Autentyczne mundury oraz repliki broni, wypożyczone od pasjonatów tematyki wojskowo-historycznej, pomogły wczuć się w ducha tamtych czasów. Tym bardziej, że młodzi aktorzy nie ograniczali się tylko do gry na scenie, ale niejednokrotnie wykorzystywali również widownię, jako miejsce konkretnych epizodów.

Po spektaklu był czas na brawa i podziękowania za trud, włożony w to jakże barwne i ciekawe widowisko. Sztukę zwieńczyły słowa księdza rektora Jarosława Kotowskiego i biskupa Janusza Stepnowskiego, który zwrócił uwagę, iż szczególnie dzisiaj potrzeba przywracania imion i godności żołnierzom wyklętym, którzy byli mordowani i niejednokrotnie grzebani w bezimiennych grobach. Na koniec pasterz diecezji udzielił błogosławieństwa i wszyscy wspólnie odśpiewali Apel Jasnogórski.

Patriotyczne inscenizacje w łomżyńskim seminarium wpisują się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego oficjalnie od 1 marca 2011 r.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *