TwitterFacebook

Muzealna Środa w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Muzealne Środy, które odbędzie się 3 lipca o godzinie 18:00 w siedzibie
muzeum przy ul. Traugutta 19.

Wykładowi będzie towarzyszyła wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”, którą będzie można obejrzeć od godz.17.30 na placu przed muzeum.

Pani Teresa Kaczorowska przedstawi efekty własnych badań nad losami ofiar Obławy Augustowskiej – największej, niewyjaśnionej do dziś zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce. Wśród jej ofiar znalazło się wiele młodych dziewcząt i kobiet, którym Teresa Kaczorowska poświęciła jedną ze swoich książek.

Między 12 a 19 lipca 1945 r. oddziały sowieckie zatrzymywały na Suwalszczyźnie osoby podejrzane o kontakty z partyzantką niepodległościową, jak również osoby zupełnie przypadkowe. Celem operacji NKWD było rozbicie dobrze zorganizowanych i licznych oddziałów partyzanckich operujących w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. Dodatkową przyczyną sowieckiej operacji mogło być zabezpieczenie przejazdu Józefa Stalina na konferencję w Poczdamie.

W czasie obławy zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, z których większość po przesłuchaniu wypuszczono, jednak blisko 600 Polaków nigdy nie wróciło do domów. Miejsca ich pochówku nadal nie są znane.

Dr Teresa Kaczorowska – dziennikarka, poetka, prozaik, animator kultury. Jej twórczość literacka i działalność społeczna koncentrują się wokół zagadnień historii, dziedzictwa i tożsamości. Jest autorką książek: „Obława Augustowska” (2015, uhonorowana Nagrodą Specjalną Fundacji Solidarności Dziennikarskiej przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) oraz „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (2017).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *