TwitterFacebook

Czyżew: obchody 78. rocznicy masowej wywózki na Sybir

Mieszkańcy gminy Czyżew w powiecie wysokomazowieckim uczcili pamięć Polaków wywiezionych na Sybir. Choć od tych tragicznych wydarzeń minęło już 78 lat, to pamięć o nich nadal jest żywa.

W hołdzie zesłańcom Sybiru deportowanym ze stacji kolejowej w Czyżewie przez okupantów sowieckich w latach 1940-1941. Mieszkańcy Gminy Czyżew” – tablica z takim napisem widnieje przed Pomnikiem Zesłańców Sybiru. To tutaj 78 lat temu, ładowano mieszkańców gminy Czyżew i okolicznych miejscowości do bydlęcych wagonów, którymi jechali na Syberię.

Tutaj z Czyżewa, ze stacji w Czyżewie było bardzo dużo wywiezionych mieszkańców naszej gminy, ale nie tylko naszej gminy, całego regionu. Oczywiście winni jesteśmy im pamięć. Dlatego obchodzimy te ważne wydarzenia – podkreśla Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa.

Henryk Bruliński został deportowany w 1941 roku. Pamięta transport wagonami towarowymi, chłód i chorobę. Na zsyłce spędził 5 lat. O dramatycznym dzieciństwie nigdy nie zapomniał.

Lepiej nie wspominać. Jak przyszła zima, to nie można było ulicą przejść. Trup koło trupa leżał – mówi Henryk Bruliński, prezes Koła Sybiraków w Czyżewie.

W czasie uroczystości wspominano tych, którzy odeszli.

Nasz powrót i nasza obecność tutaj – zawdzięczamy to przede wszystkim naszym rodzinom, naszym matkom, które się nami opiekowały i z tego względu w czasie takich uroczystości jak dzisiejsza, 78. rocznica drugiej wywózki, jesteśmy tu po to żeby oddać im hołd – mówi Danuta Pieńkowska-Wolfart, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży.

Czwartkowa (12.04) uroczystość. to okazja do wspomnień, ale też wyróżnień. Honorową odznakę za zasługi dla Sybiraków odebrała między innymi Halina Lipińska, autorka książki „Syberia w pamięci deportowanych na Wschód z Ziemi Czyżewskiej”.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *