TwitterFacebook

Mlekovita inwestuje w energię odnawialną

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita inwestuje w alternatywne źródła energii. Mlekovicie pomoże w tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prezes Mlekowity Dariusz Sapiński oraz wiceprezes Funduszu Artur Michalski podpisali w tej sprawie stosowne dokumenty.

To nie pierwsze tego typu działanie w Mlekovicie. Jak przekonuje prezes spółdzielni Dariusz Sapiński inwestycje w energię odnawialną prowadzone są od wielu lat i z dobrym skutkiem:

My od kilkunastu lat już mamy układy kogeneracyjne. Pozyskujemy tę energię odnawialną, a więc prąd elektryczny i ciepło, i to jest nie tylko efekt ekologiczny ale przede wszystkim efekt ekonomiczny, który przekłada się corocznie na kilka milionów złotych – mówi Dariusz Sapiński.

Podpisana umowa dotyczy inwestycji w jednym z zakładów Mlekovity w województwie podkarpackim:

Najważniejsze jest to, że będzie zmniejszenie presji oddziaływania na środowisko, zmniejszenie emisji gazów czy pyłów – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.

Mlekovita posiada obecnie 16 zakładów produkcyjnych, 30 centrów dystrybucyjnych i ponad 100 sklepów firmowych. Jej produkty są obecne na każdym kontynencie.  Dziennie przerabia blisko 5 i pół miliona litrów mleka oraz 3 miliony litrów płynnej serwatki. Z analizy rynku wynika, że pod koniec roku przerób może wzrosnąć nawet o kolejne 2 i pół miliona litrów.

Także pod koniec roku, w połowie grudnia, planowane jest oddanie do użytku kompleksu tzw. Mlekovity III w Wysokiem Mazowieckiem czyli proszkowni mleka. Prace są zaawansowane a roboty stricte budowlane są już na ukończeniu. W międzyczasie trwa wyposażanie nowych obiektów w niezbędne urządzenia i aparatury.

Bez inwestycji nie ma rozwoju, a tu w Mlekovicie jest ciągły rozwój, poprawiamy skalę produkcji, przez to zwiększamy swoją konkurencyjność. Budowa nowej fabryki ma się ku końcowi, niebawem instalacje zaczną pracować – dodaje prezes Dariusz Sapiński. Koszt budowy proszkowni mleka to kwota w granicach 300 milionów złotych.

mk 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *