TwitterFacebook

PODR w Szepietowie: Targi z nowościami i wyróżnieniami

Około 140 wystawców przyjechało do Szepietowa na Jesienne Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” oraz na „Targi Leśne” zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Oprócz sadzonek drzewek i krzewów owocowych i ozdobnych, odwiedzający targi mogli oglądać też maszyny, jakie dziś używane są w gospodarce leśnej.

Co roku na targach zarówno wiosennych jak i jesiennych, pojawiają się nowości. Na targach sobotnio-niedzielnych bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko z cytryną skierniewicką, naukowo zwaną cytryną ponderoza. Jedną z jej zalet jest to, że można ją uprawiać wręcz na parapecie, a kwitnie prawie przez cały rok. Wydziela przy tym bardzo intensywny aromat, stąd hodowcy nie zalecają stawiania jej w sypialniach. Owoce ma duże, choć niezbyt soczyste. Nie jest trudna w pielęgnowaniu.

Na targach tradycyjnie nie mogło zabraknąć konkursów. Tegorocznym hitem targów „Jesień w sadzie i ogrodzie” wybrano fontanny ogrodowe firmy DELIS – Artur Ferenc z Zabrza. W kategorii najatrakcyjniejsze stoisko zwyciężyła ekspozycja przygotowane przez Spółkę z o.o. HYDROFAST z Białegostoku, a za najbogatszą ofertę uznano propozycję Gospodarstwa Ogrodniczego Państwa Krystyny i Tomasza Porowskich z miejscowości Osnówka-Wyręby.

Ponadto w trakcie targów wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaczenia otrzymali Anna Rytelewska – doradca rolniczy, pracująca w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego oraz rolnik Jerzy Siemienowicz.

Targi „Jesień w sadzie i ogrodzie” oraz „Targi leśne” były też okazją do wręczenia nagród specjalnych. Dyrektor PODR w Szepietowie Adam Niebrzydowski uhonorował statuetką „Wigor” osoby, które w szczególny sposób promują podlaskie rolnictwo i od lat współpracują z Ośrodkiem w Szepietowie. Statuetki „Wigor” otrzymali Krzysztof Jaworowski – dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku oraz ks. dr Tomasz Olszewski – dyrektor Centrum Edukacji Medialnej SpesmediaGroup, w którego skład wchodzą redakcje Radia Nadzieja, Głosu Katolickiego i portalu wzasiegu.pl.

Targi „Jesień w sadzie i ogrodzie” oraz „Targi leśne” były ostatnim tegorocznym wydarzeniem, organizowanym w podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Kolejne czekają nas już roku przyszłym, a jako pierwsze tradycyjnie będą wiosenne targi „Wiosna i sadzie i ogrodzie” połączone z targami pszczelarskimi.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *