RN
TwitterFacebook

51 zniczy dla wyszkowskich „Żołnierzy Wyklętych”

Biało-czerwone znicze rozbłysły dziś wokół pomnika, który został poświęcony 51 poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom Ziemi Wyszkowskiej. Symboliczne znicze były inicjatywą kibiców, którzy wraz z przedstawicielami innych środowisk i instytucji obchodzili dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Wyszkowie.

To młodzi ludzie, już na przełomie lat 90., podjęli dzieło i pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Wówczas jeszcze niewielu Polaków znało ich historie. Dziś można powiedzieć, że młode pokolenie ma swój sukces. Pamiętamy te piękne oprawy meczów sportowych. Te manifestacje w Warszawie, gdzie młodzi ludzie szli z transparentami, z „Inką”, z Pileckim. Dziś cała Polska może świętować ten dzień, ale warto pamiętać, kto to rozpoczął – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP.

Pomnik poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” został odsłonięty w Wyszkowie w 2009 roku. Wówczas mieszkańcy miasta poznali 51 nazwisk osób, które w latach 1944-1952 padły ofiarą terroru komunistycznego. Wśród nich widnieje nazwisko Jana Kmiołka, ps. „Wir”, „Mazurek”, „Fala”. Dla jego krewnych, dzisiejsze święto miało szczególny charakter. Dziś jest 1 marca. Miesiąc temu zostały wręczone noty identyfikacyjne Jana Kmiołka. Został on odnaleziony na Łączce, w kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych. Dlatego też, my, jego rodzina, w tym roku to święto szczególnie przeżywamy. Odnalazły się szczątki naszego bohatera. Jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi Robert Kmiołek, bratanek Jana Kmiołka.

By uhonorować postać dowódcy podziemia antykomunistycznego, inicjatorzy lokalnej edycji Biegu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zadedykowali te wydarzenie właśnie Janowi Kmiołkowi. Kmiołek był zaangażowany w działalność partyzancką właściwie przez cały okres okupacji hitlerowskiej. To jest człowiek przypisany do tego terenu, dlatego postanowiliśmy nasz bieg „Tropem Wilczym” w tym roku poświęcić Janowi Kmiołkowi, choć w skali kraju ma on 8 patronów – mówi jeden z inicjatorów wydarzenia Marek Filipowicz ze Stowarzyszenia Kulturalno-Alternatywnego PEPISKO.

Bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się już w tę niedzielę, 4 marca. Więcej informacji TUTAJ.

MG

1 komentarz

  1. m Odpowiedz

    Z radością odbieram dynamiczną działalność dziennikarską Pani Martyny! Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *