RN
TwitterFacebook

Burmistrza Wyszkowa z absolutorium, ale niejednogłośnie

Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu gminy za 2017 rok. Głosowanie odbyło się na wczorajszym (29.06) posiedzeniu radnych. Cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Głosowanie dotyczące udzielenia absolutorium burmistrzowi tradycyjnie zostało poprzedzone sprawozdaniem finansowym oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2017r. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Adam Szczerba, zauważając niewykorzystanie potencjału na inwestycje – Chciałem zwrócić uwagę na dwa elementy ze sprawozdania finansowego. Cały czas mówimy, że rzeczywiście jest duże zapotrzebowanie na wykonywanie inwestycji, na które my nie zawsze mamy pieniądze. Jednak, jak widać w sprawozdaniu – wykonanie inwestycji majątkowych jest na poziomie 70-80%. W połączeniu z tym, że mieliśmy na starcie „niedoszacowane” dochody majątkowe – bo jak sobie zliczyłem z prezentacji, to jest ok. 4 mln – zakładając, że byłoby to planowane na odpowiednim poziomie, można by było niektóre inwestycje zrealizować już w trakcie zeszłego roku i hipotetycznie może by właśnie część z tych drobnych inwestycji została wykonana. Radny odniósł się również do sesji sprzed miesiąca, na której sygnalizował, że sprzedaż działek przy ul. Szpitalnej będzie stratą dla gminy – Wtedy na moje argumenty padła odpowiedź, że z tą sprzedażą gruntów to nie jest tak dobrze, jak się wydaje. Natomiast widzimy ze sprawozdania, że wykonanie ze sprzedaży gruntów jest na poziomie mniej więcej 109% czyli finalnie to nie jest tak źle. W związku z tym są to sprzeczne informacje porównując je do tych z ostatniej sesji.

Założeniom radnego zaprzeczył skarbnik Dariusz KorczakowskiTo nie jest wcale taka oczywista sprawa – czasami działka, która wydaje się bardzo atrakcyjna nie znajduje nabywcy i odwrotnie. My do tej pory – i myślę, że nadal będziemy – staramy się promować taką „politykę ostrożnościową”, czyli na początku zakładamy dochody realne, które widzimy, a potem kiedy mamy już pieniądze „na ręku”, to wtedy je zwiększamy. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. W tym roku te dochody zaplanowaliśmy „nieostrożnościowo”, ale jeśli chodzi o ubiegły rok to były dochody realne.

Krótko budżet podsumowała radna Kazimiera BiałekSkoro jest powyżej 100% to budżet jest wykonany super i za to dziękuję.

Głos w dyskusji zabrał również radny Jan Abramczyk przedstawiając zestawienie wydatków inwestycyjnych w tej kadencji – Ten budżet według mojej oceny jest bardzo dobrym budżetem i pod względem inwestycyjnym i wykonania. Bardzo dużo zostało zrobione w ubiegłym roku. Chcę tylko przypomnieć, że w 2015 roku wykonaliśmy inwestycje za ponad 21 milionów zł (…), a planowane wykonanie, przewidywane na 2018 rok to będzie ok. 65 mln zł. Także już po tych kwotach widać, że inwestycji wykonujemy coraz więcej i więcej przeznaczamy środków. Czy to wystarcza? Na pewno nie. Przed nami jeszcze ciężka praca, żeby nadal zwiększać nakłady.

Przed głosowaniem związanym z udzieleniem absolutorium burmistrzowi radni nie dyskutowali, ale wstrzymujący się od głosu zaznaczyli w wywiadzie dla Radia Nadzieja, że wykonanie budżetu to nie wszystko.

– Oczywiście niektóre cyfry się obroniły, ale to wszystko podąża nie w tym kierunku, w jakim powinno. Nie mogłem z czystym sumieniem zagłosować za absolutorium – przyznał radny Piotr Turek.

– Uważam, że jest brak komunikacji między radnymi, np. ostatnio komisja promocji była zaskoczona wizerunkiem ławeczki Różyckiego, gdzie ona już jest zamówiona i opłacona. Przy powstaniu pomnika Wolskiego było podobnie. Komunikacji z mieszkańcami też nie ma, np. są niezadowoleni z reformy w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie zarządzono rekrutacje nie do wszystkich oddziałów – mówił radny Krzysztof Sobieski.

Od głosu wstrzymał się również Włodzimierz Gryz i Adam Szczerba, ale te wstrzymujące się głosy nie zaważyły na ostatecznym wyniku glosowania. Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, sprawujący to stanowisko od 2002 roku, po raz czwarty uzyskał absolutorium od radnych miasta.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *