RN
TwitterFacebook

Uszatki i puszczyki w Nadleśnictwie Wyszków

Po raz drugi Nadleśnictwo Wyszków zorganizowało Noc Sów. Wydarzenie podzielono na dwa spotkania, w których łącznie wzięło udział blisko 100 osób. Efekty poszukiwań ptaków zaskoczyły nawet samych ich miłośników.

W tamtym roku nastawialiśmy się na puszczyki, a w tym na uszatki. Po prelekcji Rafała Wyszyńskiego, leśniczego i ornitologa oraz Marka Twardowskiego, przyrodnika, którzy opowiedzieli o sowach, pojechaliśmy do lasu. No i udało się. Zobaczyliśmy dwie uszatki i jednego puszczyka – mówi Wojciech Kwiatkowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków.

Nadleśnictwo Wyszków jako jedne z nielicznych w Polsce niemalże całe podlega programowi Natura 2000, czyli są to obszary objęte ochroną przyrody. Bogactwo gatunków chronionych roślin, czy interesujących ptaków jest bardzo duże. W związku z tym, że to są obszary Natura 2000 jest nakaz robienia badań, które mają wskazywać nam, czy gospodarka leśna wpływa negatywnie na ilość ptaków. Cztery razy w roku ornitolodzy, mając specjalistyczne mikrofony, jeżdżą w tym samym czasie i nagrywają ptaki. O jednej sekundzie słychać nawet do 16 gatunków. To wszystko jest zarejestrowane – informuje nadleśniczy.

Koordynatorem wydarzenia Noc Sów jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *