RN
TwitterFacebook

Wyszków/Brańszczyk: Karolina Pułaska najlepsza w ogólnopolskim konkursie KRUS [FOTO]

Uczennica Szkoły Podstawowej w Trzciance (gm. Brańszczyk), Karolina Pułaska zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do ósmej edycji konkursu zgłosiło się ponad 39 tysięcy uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” wpisuje się w szerszą kampanię prewencyjną KRUS – „Upadek to nie przypadek”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych, zmniejszenie liczby wypadków w rolnictwie, wzrost świadomości i zmiana postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorom zawodowym.

„Upadki osób”  – tak została nazwana grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. W 2017 roku Kasa wypłaciła 13 250 jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy, z czego około polowa, to jest 6 653 dotyczyła „upadków osób”. W ich wyniku 12 rolników straciło życiemówił dla Radia Nadzieja prezes KRUS Adam Sekściński.

Na zmianę świadomości i postaw w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy mają wpływać m.in. pogadanki prewencyjne, czy konkursy – takie, jak rozstrzygnięty dzisiaj (15.06) w Centralnej Bibliotece Rolniczej konkurs plastyczny. W tegorocznej edycji wzięło udział 36 116 uczniów z klas 0-3 i 2987 z klas 4-7. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice w formacie A-3, która najlepiej zobrazuje hasło konkursowe. Centralna Komisja Konkursowa wyróżniła i nagrodziła 51 nadesłanych prac, zaś laureatami konkursu zostali:

I grupa wiekowa (klasy 0-3)
I miejsce
Wojciech Tomczak, ZS w Klęce, woj. wielkopolskie
II miejsce – Kamil Góra, SP im. Leona Hempla w Skorczycach, woj. lubelskie
III miejsceNatalia Rastawicka, SP im. Orła Białego w Jakubowie, woj. mazowieckie

II grupa wiekowa (klasy 4-7)
I miejsce – Karolina Pułaska, SP im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance, woj. mazowieckie
II miejsce
– Krzysztof Pochwatka, SP im. Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Leścach, woj. lubelskie
III miejsce – Kamil Filla, SP w Dąbrowie, woj. opolskie

Wzięłam udział w tym konkursie, bo dzięki niemu można promować bezpieczeństwo na wsiach. Moja praca przedstawia cztery przypadki, których trzeba unikać, aby nie doszło do niebezpieczeństwa. Jest to jazda konna na oklep, ścinanie gałęzi od strony konaru drzewa, siedzenie na połączeniu traktora z przyczepą podczas jazdy, czy nieuważne wchodzenie po drabinie. Na środku mojej pracy umieściłam kulę, w której narysowałam bezpieczną wieś. Tak symbolicznie została ona odgrodzona od tych niebezpieczeństw wokółopowiadała dla radia Karolina.

Honorowanym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *