TwitterFacebook

Wyszków: Konstrukcja wiaduktu gotowa. Otwarcie obwodnicy śródmiejskiej za pół roku

Konstrukcja wiaduktu nad linią kolejową, która stanowi część obwodnicy śródmiejskiej, została już wykonana. Estakada ma 162 metry długości i blisko 14 metrów szerokości. Zakończenie wszystkich prac związanych z największą inwestycją w mieście przewidziane jest na 30 października.

Budowany wiadukt jest dwubelkową konstrukcją żelbetową, złożoną z 6 przęseł. Wysokość ustroju nośnego wynosi 2,16 metra. Do połączenia segmentów użyto stalowych kabli sprężających o podwyższonej wytrzymałości, których łączna długość wynosi 3,29 kilometra, co pozwoliłoby opleść pobliski Park Karola Ferdynanda Wazy czterokrotnie. Siła użyta do sprężenia tych splotów wynosi 6694 kN. To tak, jakby zawiesić na tych kablach 22 załadowane ciężarówki. Konstrukcja została zbudowana z ponad 3 200 metrów sześciennych betonu, co można porównać z objętością 6 basenów miejskiej pływalni.
Poza dwukierunkową, jednopasmową jezdnią, wykonany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4,5 metra.

Wartość samego wiaduktu to blisko 10 mln złotych. Jego budowa ma zakończyć się wraz z początkiem czerwca, po przeprowadzonym obciążeniu próbnym. Jednak to nie jedyne prace, które wiążą się z budową obwodnicy śródmiejskiej. Dobiega końca również przebudowa podziemnej infrastruktury. Zakończona została przebudowa sieci cieplnej, roboty w zakresie sygnalizacji kolejowej, roboty rozbiórkowe, przebudowa sieci elektroenergetycznej SN. Obecnie rozpoczęły się właściwe roboty drogowe tj. stabilizacja gruntu pod warstwy konstrukcyjne jezdni.

Całkowita wartość zadania (wartości poprzetargowe) to ponad 30.500.000,00 zł. Inwestycja została dofinansowania że środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 17.500.000,00 zł.

MG

fot./info PORR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *