TwitterFacebook

Wyszków: Parafianie powracają do tradycji. Żywych palm coraz więcej [FOTO]

W Niedzielę Palmową tradycyjnie w Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie organizowany jest konkurs na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną. W tym roku przystąpiło do niego blisko 100 osób.

Konkurs na palmę wielkanocną odbywa się w sanktuarium od lat. Jest on organizowany po Mszy św. o godz. 12.00. Przed jego rozstrzygnięciem, parafianie prezentują swoje kolorowe palmy w trakcie procesji wokół kościoła. W tym roku prawie 100 osób zdecydowało się na wykonanie żywych palm.

Tym konkursem chcemy zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do kultywowania tradycji robienia palm wielkanocnych. Teraz najczęściej je po prostu kupujemy i przychodzimy z takimi sztucznymi do kościoła. Ale, mimo że palmy z żywych gałązek i kwiatków nadal są w mniejszości, to w konkursie bierze udział coraz więcej osób  – mówił ks. kan. Kazimierz Wądołowski, proboszcz sanktuarium.

W konkursie wyróżnionych zostało 10 palm. Największa liczyła ok. 4 metrów. Wykonawcy otrzymali w nagrodę albumy o Drodze Krzyżowej. Dla pozostałych uczestników również przygotowano upominki.

Samo zwijanie nie trwa długo. Zrobiliśmy tę palmę wczoraj po południu. Najdłużej zajmuje szukanie materiałów. Ale najważniejsze, że praca jest wspólna. Cała rodzina została zaangażowanamówi jedna z uczestniczek konkursu. Ja robię palmy od 10 lat. To jest wielkie przygotowywanie. Najpierw trzeba znaleźć długi kij, później narwać zieleni. Synowa narobiła sztucznych kwiatów, bo nigdzie nie można było znaleźć żywych. Tę palmę stroiły cztery osoby. W sumie zajęło nam to trzy godziny opowiadała parafianka.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *