TwitterFacebook

Wyszków: Profesjonalna Izba Pamięci dla trzech szkół w kraju. Jedna z nich powstanie w SP5 [FOTO]

Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie, jest jedną z trzech szkół w Polsce, w której powstanie profesjonalna wzorcowa Izba Pamięci. Zostanie ona poświęcona patronowi szkoły, czyli Żołnierzom Armii Krajowej i będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta. Pierwsze prace nad nową Izbą Pamięci już ruszyły, a wraz z nimi zaprojektowano wstępną wizualizację pomieszczenia.

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 Izbę Pamięci poświęconą Żołnierzom Armii Krajowej zorganizowano już 15 lat temu. Mieściła się ona w jednej z niewielkich sal, w której umieszczono m.in. 6 oszklonych gablot stojących, 13 wiszących, regały na książki i dokumenty oraz militaria. Jej zalążkiem były zgromadzone materiały i eksponaty przekazane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu III/IV „Rajski Ptak”. Z roku na rok, dzięki darczyńcom, zbiory te powiększały się. Przyczyniły się do tego również liczne inicjatywy podejmowane przez nauczycieli, a szczególnie organizowanie wystaw poświęconych rocznicom wydarzeń historycznych. Były one poprzedzane wieloma poszukiwaniami, dzięki którym gromadzone były eksponaty. Szkoła współorganizowała również liczne uroczystości związane z upamiętnieniem Żołnierzy AK na Ziemi Wyszkowskiej, czy poległych na Wschodzie. Te działania były podstawą do wzięcia udziału w I edycji konkursu pn. „Izby Pamięci – restart” organizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową. – Musieliśmy napisać projekt zawierający dotychczasowe osiągnięcia w pracy z patronem. Przedstawiliśmy nasze zbiory, opisaliśmy pracę z młodzieżą, a także plany na przyszłość. I tak znaleźliśmy się na liście trzech wybranych szkół w Polsce, w których zostanie zrealizowany projekt wzorcowych Izb Pamięci – mówi Helena Świderska, opiekun szkolnej Izby Pamięci w latach 2003-2015.

Do wzięcia udziału w konkursie skłoniła również historia Ziemi Wyszkowskiej, która jest ściśle związana z działalnością Armii Krajowej. – W Wyszkowie znajdowała się placówka XV Obwodu Radzymin Armii Krajowej „Rajski Ptak”. Żołnierze stoczyli tutaj 57 bitew z Niemcami, przeprowadzili 33 akcje wymierzone w niemiecki transport kolejowy, akcje dywersyjne, zostało wydanych 5 wyroków na urzędników zatrudnionych przez Niemców. Przeprowadzono też 23 akcje na terenie Ziemi Wyszkowskiej, których celem było zdobycie broni. Poza tym, odbyło się kilkanaście zrzutów lotniczych, uwalniani byli więźniowie. Łącznie przeprowadzono 232 akcje, w których życie straciło około 240 żołnierzy Armii Krajowej – opowiada nauczyciel historii Paweł Baranowski.

Wraz z zakwalifikowaniem się do projektu, młodzież szkolna odwiedziła Muzeum Historii Żydów Polski Polin, gdzie zapoznawali się z wystawami. Po wycieczce, zorganizowano w szkole warsztaty, podczas których uczniowie pod okiem specjalistów mieli okazję przedstawić własną wizję zmodernizowanej izby szkolnej. – Izba została podzielona na cztery sekcje. Pierwsza przedstawiała żołnierzy Armii Krajowej ogólnie, druga – zrzuty cichociemnych, trzecia to bohaterowie lokalni Armii Krajowej i czwarta – akcja pod Sieczychami. Okazało się, że niektóre pomysły naszych dzieciaków prawdopodobnie będą zastosowane w tej Izbie Pamięci – informuje Wioletta Wysocka, nauczycielka plastyki.

Architekci specjalizujący się we współczesnych ekspozycjach muzealnych i wystawienniczych przedstawili już wstępną wizualizację Izby Pamięci w SP5. Będzie ona znajdowała się w prawie dwa razy większej sali niż poprzednia izba (60 m2), wyposażonej w projektor i duży ekran. Miejsce to ma przede wszystkim udowodnić, że Izba Pamięci nie musi kojarzyć się z archaicznymi gablotami i zakurzonymi rekwizytami. Będzie to nowoczesna sala wyposażona m.in. w eksponaty, gry tematyczne i dokumenty. Odpowiednie oświetlenie i kolorystyka ma nadać charakter ekspozycji. Izba Pamięci będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców.

MG

fot.SP 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *