RN
TwitterFacebook

Wyszków: Wzrosną ceny za odbiór odpadów w Brańszczyku

Mieszkańcy gminy Brańszczyk w powiecie wyszkowskim będą płacili więcej za odbiór odpadów komunalnych. Przez ostatni rok gmina dokładała do tej usługi, co było przyczyną wzrostu stawek. Ponadto, jak podkreśla wójt gminy Wiesław Przybylski – takie dopłaty są niezgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

200 tys. zł dopłaciła gmina Brańszczyk w ubiegłym roku do odbioru odpadów komunalnych. Jak przeanalizowali radni – koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami przewyższał dochody uzyskiwane z tytułu odbioru śmieci. Rada gminy podjęła uchwałę o wzroście opłat, tak by odpłatności w pełni pokrywały koszty. Ponadto, jak wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować.

Podwyżka była konieczna, bo to się nie bilansowało. Nie jesteśmy w stanie tego dopłacać, poza tym nie wolno. Ustawa zakazuje – podkreślił w rozmowie z Wyszków24.pl wójt Wiesław Przybylski.

Radni przyjęli, iż niższe wzrosty cen będą w przypadku odpadów segregowanych oraz w przypadku mniejszych gospodarstw. Pozostali mogą spodziewać się podwyżek od 50% do ponad 100%. Pojawił się również dodatkowy podział stawek dla gospodarstw powyżej 3 osób.

Przyjęte zmiany stawek to:

ODPADY SEGREGOWANE
– gospodarstwo 1-osobowe: z 14 zł na 18 zł
– gospodarstwo 2-osobowe: z 17 zł na 22 zł
– gospodarstwo 3-4-osobowe: z 20 zł na 30 zł
– gospodarstwo powyżej 4 osób: z 20 zł do 35 zł

ODPADY ZMIESZANE
– gospodarstwo 1-osobowe: z 21 zł na 24 zł
– gospodarstwo 2-osobowe: z 25 zł na 33 zł
– gospodarstwo 3-4-osobowe: z 30 zł na 60 zł
– gospodarstwo powyżej 4 osób: z 30 zł do 65 zł

Jak informuje wójt, mimo podwyżek gmina Brańszczyk nadal ma najniższe opłaty za odbiór odpadów w całym powiecie wyszkowskim. Zmiany zostaną wprowadzone od 1 kwietnia.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *