TwitterFacebook

Wyszków/Zabrodzie: Jak na jagody, to do wsi Kiciny [FOTO]

W sumie prawie 19 kg jagód udało się zebrać wszystkim uczestnikom III Mazowieckich Mistrzostw w Zbieraniu Jagód. Konkurs odbył się podczas festynu „Jagodowe żniwa za brodem”, który zorganizowano 8 lipca w miejscowości Kiciny, w gminie Zabrodzie.

„Tuż nad Bugiem z lewej strony, stoi wielki bór zielony (…)” – rozpoczął wierszem Marii Konopnickiej „Na jagody” prowadzący festyn Dariusz Dudkiewicz. Obfitość tego rejonu w jagody potwierdził Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica w Ząbkach, Artur Delegacz, współorganizator festynu – Nie ma lepszego miejsca na terenie całego powiatu wyszkowskiego, gdzie można zbierać jagody – podkreślił.

Przekonali się również o tym uczestnicy konkursu w zbieraniu jagód. W niecałe trzy godziny 7 drużyn 3-osobowych oraz 5 osób indywidualnych zebrało w sumie 18,632 kg owoców. W kategorii samorządowcy i grupy sołeckie I miejsce zajęła drużyna z Nadleśnictwa Drewnica w składzie: Marcin Młudziński, Paweł Miterka i Dorota Miterka. Wspólnie zebrali 2,907 kg jagód – Od początku, czyli od trzech lat bierzemy udział w tym konkursie. Z roku na rok jesteśmy coraz lepsi. W tym roku udało się zebrać prawie 2kg. Było całkiem przyjemnie, jagód było w bród. Jedynie komary były trochę uciążliwe. W porównaniu do zeszłego roku była też lepsza pogoda. Do zbierania jagód trzeba się przygotować mentalnie – ważna jest cierpliwość i troszeczkę uporumówił dla Radia Nadzieja Paweł Miterka.

II miejsce w tej kategorii zajęła drużyna „Sołectwo Podgać”, czyli Katarzyna Tryc, Mateusz Tryc i Iwona Skap. Ich łubiankę wypełniło 2,591 kg jagód.

Na III miejscu stanęła „Drużyna Artura Skwary”. Wraz z Leszkiem Skwarą i Józefem Bluszko zebrano 2,297 jagód.

W kategorii uczestnicy indywidualni najlepsza była Danuta Nisio, sołtys wsi Wypychy, która zebrała 1,590 kg jagód – Na początku było tragicznie, ale później jakoś zaczęłam dostrzegać te wszystkie jagody. Żeby efektywnie je zbierać trzeba przede wszystkim być cierpliwym. Na co dzień nie zbieram jagód, ale raz w roku, jak już mam ochotę na pierogi czy ciasto właśnie z jagodami, to udaję się do lasu.

II miejsce z wynikiem 1,226 kg uzyskał Kazimierz Izdebski, a III – Mateusz Sekuła (0,756 kg).

Podczas festynu przewidziano również konkursy, dla tych, którzy lubią jagody, ale niekoniecznie chcieliby je zbierać. Najmłodsi wykonywali rysunki na desce pt. „Jagodowy pejzaż” (I miejsce – Alina Syl, II miejsce – Aleksandra Katner, III miejsce – Aneglika Małachowska), czy tworzyli ze świeżych roślin obrazy pn. „Kwietny las” (I miejsce – Ewelina Kryszkiewicz, II miejsce – Julia Wajcht, III miejsce – Weronika Pakuła; wyróżnienia: Julia Pajer, Julia Perlan, Klaudia Napłoszek). Z kolei dorośli zmagali się ze stolnicą lepiąc w warunkach polowych pierogi. Zorganizowano również konkurs na najsmaczniejsze jagodowe ciasto w ramach projektu pn. „Przez żołądek do serca Mazowsza” realizowanego przez Fundację „Akomodacja”. Nagrody w postaci wyposażenia AGD otrzymały: Helena Michalik (I miejsce), Helena Jusińska (II miejsce) i Wiesława Oleksiak (III miejsce). Dodatkową nagrodę przyznano Barbarze Redlickiej.
Festyn zakończył się występem zespołu Zakopower i pokazem tańca z ogniem.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *