TwitterFacebook

Za grzechy narodu polskiego. Publiczny różaniec w Wyszkowie

Wyszkowianie po raz pierwszy modlili się wspólnie o odnowę moralną narodu polskiego. W publicznym różańcu zorganizowanym przy pomniku Chrystusa Króla zebrało się blisko 100 osób.

Publiczny różaniec o odnowę moralną narodu polskiego odbywa się w wielu polskich miastach od ubiegłego roku. Organizatorem tej inicjatywy jest ruch Krucjata Młodych działająca przy Instytucie im. ks. Piotra Skargi w Krakowie. W 2017 roku inicjatywa została zorganizowana z okazji 100-lecia objawień fatimskich. W tym roku intencja publicznego różańca kontynuowana jest na cześć 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zauważyliśmy, że w Polsce jest wiele grzechów publicznych: w szpitalach zabija się nienarodzone dzieci, na ulicach odbywają się marsze propagujące homoseksualizm. Kościół Katolicki naucza, żeby za publiczny grzech odpowiedzieć publicznym zadośćuczynieniem – tłumaczy Maciej Maleszyk z Krucjaty Młodych.

W Polsce w jednym miesiącu odbywa się średnio 30 publicznych różańców, w których łącznie bierze udział ponad tysiąc osób. Do wspólnej modlitwy z mieszkańcami miast, takich jak Warszawa, Łomża, Kraków, czy Białystok dołączyli 4 listopada również wyszkowianie. Mimo iż było to pierwsze spotkanie, zgromadzonych było blisko 100 osób.

Taki różaniec skupia ludzi, którzy chcą wspólnie wielbić Boga i Maryję. To też tworzy wspólnotę. Wspólnotę całego miasta, powiatu, kraju – mówi jedna z uczestniczek publicznego różańca w Wyszkowie, pani Elżbieta.

Modlitwa może wszystko. Ten różaniec w Wyszkowie jest dobry nie tylko dla naszego miasta, ale też dla całej ojczyzny. Tylko modlitwą zwyciężymy całe zło – dodaje pani Bożena.

–  To jednoczy ludzi. I młodzi i starsi potrafią się modlić, przyjść, pokazać, ze różaniec coś dla nich znaczy. Nie wstydzą się tego. To jest piękne – zauważa pani Jadwiga.

Odwołujemy się do wszystkich orędzi Matki Bożej, która zawsze w objawieniach prosiła o różaniec. To jest taka nasza odpowiedź na tę prośbę i liczmy, że i w tym mieście i w całym kraju będzie prowadziła nas do Chrystusa – mówi pan Grzegorz.

Organizacja różańca w Wyszkowie trwała jedynie dwa tygodnie. Inicjatorka wspólnej modlitwy Joanna Jędrysiak przyznaje, że liczy na udział jeszcze większej liczby mieszkańców – Mamy nadzieję, że akcja się nagłośni, byśmy mogli w jeszcze większym gronie przepraszać i wynagradzać Bogu za grzechy popełnione publicznie. To jest bardzo ważne. To Ludwig Maria de Montfort mówił, że w takich sytuacjach, kiedy już ten grzech się przelewa, a kara Boża gdzieś wisi w powietrzu, to trzeba przepraszać publicznie Boga. Coraz więcej miast włącza się w tą akcję i my postanowiliśmy zjednoczyć się z nimi.

Publiczny różaniec będzie odbywał się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca przy pomniku Chrystusa Króla (przy ul. Daszyńskiego) po Mszy św. za ojczyznę sprawowanej o godz. 18 w kościele św. Wojciecha.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *