RN
TwitterFacebook

O prawdziwej miłości podczas Debaty Walentynkowej w Zambrowie [FOTO]

Prawdziwa miłość: czym jest a czym nie jest? – na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście niedzielnej (17.02) Debaty Walentynkowej w Centrum Kultury w Zambrowie. Z przybyłymi na dyskusję, wśród których nie zabrakło młodzieży, a także par małżeńskich z dziećmi, rozmawiali Marzena Trzaska – pedagog i terapeuta, ks. Grzegorz Kierski, duszpasterz młodzieży z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie oraz Andrzej Kierski, mąż i ojciec z kilkuletnim stażem.

– Kochać to znaczy zrezygnować z siebie. To najlepszy przepis i najprostsze wskazanie do tego, żeby z relacji z drugim człowiekiem być zadowolonym. Ufam, że ludzie młodzi są mądrzy, że nie znaleźli jeszcze sposobu chodzenia na skróty i są też ciekawi świata. Jeżeli spojrzą na przykłady innych, to wtedy będą szukali tej miłości, która jest prawdziwa. Tej, która rozwija i buduje. Pierwszy przepis na miłość, pomysł na szczęśliwe życie bierzemy z domu i dlatego tak ważne jest, aby nasze domy wychowywały, żeby była w nich prawdziwa miłość między rodzicami – mówiła Marzena Trzaska, pedagog.

– Wystarczy przeczytać „Hymn do miłości” św. Pawła, aby dowiedzieć się czym jest prawdziwa miłość: cierpliwość przede wszystkim i cała reszta. Z mojego doświadczenia wiem, że bardzo ważne jest budowanie relacji na Bogu, bo człowiek sam z siebie tego nie udźwignie. Nie tylko przeszkodą jest to, co proponuje świat, ale człowiek sam w sobie ma dużo egoizmu, z którym do końca życia musi się zmagać i często ciężko znaleźć w sobie tę siłę, aby to pokonać. Dlatego potrzebna jest łaska, którą daje sakrament małżeństwa. Trzeba się podpiąć do tego Bożego źródła, bo inaczej sami nie damy rady. Na początku między dwojgiem ludzi tworzy się bardzo silne uczucie, zauroczenie, to jest taka rozbiegówka, ale małżeństwo to maraton, w którym nie da się biec tak szybko przez krótki czas jak na 100 m, bo w połowie drogi ustaniemy i nie damy rady tego dokończyć. A w małżeństwie chodzi o to, aby do tej mety dobiec wspólnie – twierdzi Andrzej Kierski, mąż i ojciec.

– Jeśli zapisujemy się na różne kursy, szkolenia, spędzamy po kilkadziesiąt godzin na różnych formach doskonalenia się, aby zdobyć jakąś wiedzę i uprawnienia, to o ile bardziej powinniśmy uczyć się tego, jak kochać i być kochanym. Miłość, to coś najważniejszego w naszym życiu, nawet ludzie niewierzący dochodzą po jakimś czasie do wniosku, że nie ma niczego ważniejszego od miłości. Niemal każdy człowiek na świecie jest w stanie przyznać się do tego, że chciałby kochać i być kochanym. To jest jedna z najstarszych pragnień ludzkości, żeby nie być samemu – mówił podczas debaty ks. Grzegorz Kierski, duszpasterz młodzieży z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie.

Jak przystało na prawdziwą debatę, wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej dyskusji i zadawania pytań zaproszonym gościom. Dało się zauważyć, że temat miłości to jedna z najważniejszych kwestii, którą interesuje się młody człowiek.

Organizatorem odbywającej się od kilku lat debaty walentynkowej jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *