RN
TwitterFacebook

Wierni z Zambrowa wyruszą z pielgrzymką do Hodyszewa

W piątek, po raz 33. wyruszy z Zambrowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. W ciągu dwóch dni, pątnicy pokonają ok. 50 km i w sobotę o godz. 15:00 dotrą przed cudowny obraz Królowej Podlasia.

Tradycja Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa sięga roku 1986. Wtedy grupa trzech osób po raz pierwszy wyruszyła do Hodyszewa chcąc uczcić rocznicę koronację obrazu Matki Boskiej Hodyszewskiej oraz podziękować za Porozumienia Sierpniowe z 1980 r. Byli to: Marek Rutkowski, Lech Feszler i Mariusz Feszler. Od tamtego czasu co roku, zawsze w ostatnią sobotę sierpnia grupa pielgrzymów licząca od 5 do 30 osób, przez dziewięć lat wyruszała na szlak pielgrzymki pokonując 45 kilometrów, aby na wieczór tego samego dnia stanąć przed obliczem Matki Boskiej Hodyszewskiej.

Od 2002 roku pielgrzymka wpisana jest w plan duszpasterski naszej diecezji. Dzięki temu co roku uczestnicy w niej coraz więcej chętnych, którzy w ten sposób chcą zakończyć wakacyjny urlop i prosić o Bożą pomoc na nadchodzący rok szkolny.

Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszą w piątek (24 sierpnia) po Mszy św. o godz. 8:00, sprawowanej w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.

Pierwszy postój pielgrzymki zaplanowano w Starym Laskowcu (około godziny 10:00), później w Jabłonce Kościelnej (ok. godz. 12:00), Osipach za Kamianką (ok. godz. 14:30), a następnie w kościele przy parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Wysokim Mazowieckie (ok. godz. 16:30). Noc z piątku na sobotę pielgrzymi spędzą w Brzóskach Brzezińskich, Brzóskach Markowiźnie, Brzóskach Markowiźnie, Średnicy Jakubowięta, Średnicy Maćkowięta i Średnicy Pawłowięta.

W sobotę rano pielgrzymi wyruszą w dalszą drogę do Hodyszewa. Tego dnia przewidziane są postoje w Dąbrówce Kościelnej (godz. 8:30), Kostrach Noski (godz. 10:30) oraz w Nowych Piekutach (godz. 12:30).

Do celu pątnicy dotrą w sobotę, około godziny 15:15. O godzinie 16:00 w sanktuarium w Hodyszewie odprawiona zostanie Msza Święta, po której odbędzie się pielgrzymka do Krynicy.

INFORMACJE  DLA  PIELGRZYMÓW

  1. Pielgrzymka ma charakter religijny.
  2. Na pielgrzymkę będzie można zapisywać się w salce katechetycznej przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie (wikariat) od 19 sierpnia (niedziela) do 23 sierpnia (czwartek) po każdej Mszy Św. wieczornej lub na trasie Pielgrzymki.
  3. 23 sierpnia – czwartek, o godzinie 18.00 – Msza Święta pielgrzymkowa, połączona ze spowiedzią pielgrzymkową.
  4. 24 sierpnia – piątek w godzinach 7.15 – 7.45 należy zdać bagaż na samochody bagażowe podstawione na parkingu przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Bagaż z materacem, śpiworem i wszystkim co potrzebne do nocnego spoczynku – zostanie odtransportowany na miejsce noclegu, po noclegu bagaż wraca do Zambrowa (salka – wikariat parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej). Można zabrać namiot. W godzinach 9.15-9.30 można zdać bagaż w Jabłonce Kościelnej (pielgrzymi dołączający). Organizatorzy nie odpowiadają za bagaż pielgrzyma – proszę nie zabierać na jedną noc rzeczy niepotrzebnych i wartościowych. Proszę podpisać bagaż: imię i nazwisko, adres, telefon.
  5. Na trasę prosimy zabrać ze sobą: leki, modlitewnik, różaniec, śpiewnik pielgrzymkowy, dobre buty, stosowny ubiór, jedzenie, płaszcz przeciwdeszczowy, czapkę od słońca.
  6. Udział osób nieletnich w pielgrzymce: do lat 15 – wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna, 16 – 18 lat – na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców bądź w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.
  7. Wyżywienie każdy zapewnia sobie we własnym zakresie.
  8. Noclegi w pomieszczeniach wskazanych przez gospodarzy, brata kwatermistrza, porządkowych lub w namiocie, po noclegu zostawiamy po sobie porządek.
  9. Wpisowe należy wpłacić przy zapisie w Sekretariacie Pielgrzymki.
  10. Powrót: autokarami na, które bilety będzie można nabyć w Sekretariacie Pielgrzymki lub transportem własnym.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *