RN
TwitterFacebook

Region. Samoloty zrzucają szczepionki przeciwko wściekliźnie

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że w najbliższych dniach zostanie zrzucona szczepionka przeciwko wściekliźnie u wolnożyjących lisów. Uprasza się o niedotykanie przynęt.

Zrzuty szczepionek odbędą się w dniach 14-18 września nad kompleksami leśnymi, łąkami, polami z pominięciem terenów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych. Zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego o średnicy ok. 4 cm, grubości ok. 1,5 cm i zawierają wewnątrz zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Lekarz weterynarii prosi o nie dotykanie i nie niszczenie szczepionek, ponieważ lis wyczuwa zapach ludzki o omija takie przedmioty.

W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe, względnie na uszkodzony naskórek, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza. Przynęty są nieszkodliwe dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

Co ważne, po wyłożeniu ich przez okres dwóch tygodni należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *