TwitterFacebook

Uczniowie ZSA w Zambrowie na stażu w Grecji [FOTO]

Jak rośnie kiwi i jak tłoczona jest oliwa? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczniowie z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych Rezerwy w Zambrowie podczas dwutygodniowego wyjazdu do Grecji.

30 uczniów III klasy technikum rolniczego odbywało staż zawodowy w Panteleimonas, niedaleko gór Olimpu. W ciągu dwóch tygodni młodzi rolnicy zapoznawali się z warunkami funkcjonowania europejskich gospodarstw, poszerzali umiejętności i kwalifikacje zawodowe w nowym międzynarodowym środowisku, rozwijali kompetencje społeczne poprzez pracę w zespołach, a także kompetencje informatyczne, językowe i kulturowe.

Poznawaliśmy praktyczne aspekty produkcji kiwi, bo przecież Grecja zaraz po Włoszech jest chyba jednym z największych producentów tych owoców. Większość praktyk polegała na poznawaniu procesów technologicznych różnych zawodów związanych z rolnictwem, np. tłoczenia oliwy w specjalistycznych fabrykach czy procesy żywienia i pielęgnacji owiec u lokalnego hodowcy. Poznaliśmy również uwarunkowania produkcji winogron na plantacji, która położona jest na malowniczym terenie – mówi Krzysztof Lipski, nauczyciel i opiekun stażu.

Mieliśmy bardzo dużo czasu na wycieczki i poznawanie regionu, w którym mieszkaliśmy. Zwiedziliśmy miasteczko Litohoro, czyli miasteczko skał, położone ok. 90 km od Salonik.. Tam można było zobaczyć krater i masywy gór Olimpu. Wybraliśmy się również na 4 godzinny rejs statkiem z portu Amalia Polis w stronę wysp Triker i Skiatos. Niesamowite wrażenie wywarły na mnie Meteory, czyli tzw. klasztory w chmurach, położone na stromych, gigantycznych skałach. Mieliśmy też czas na integrację, wspólne zabawy i rozgrywki sportowe. Te dwa tygodnie stażu uważam za bardzo dobrze wykorzystany czas – dodaje Tomasz Powojski, uczeń III klasy technikum rolniczego.

W kwietniu druga grupa uczniów Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie, tym razem w zawodzie handlowca, wyjedzie do Grecji na dwutygodniowy staż zawodowy.

Marcin Szczepański/fot. ZSA w Zambrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *