RN
TwitterFacebook

Wojewódzkie Święto Ludowe PSL w Zambrowie [FOTO]

Uroczystą Mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. infułata Jana Sołowianiuka, rozpoczęto w niedzielę (11.06) Wojewódzkie Święto Ludowe PSL połączone z festynem rodzinnym. Po niej członkowie i sympatycy PSL przeszli w korowodzie ludowym na plac Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Do Zambrowa przyjechał między innymi europoseł Jarosław Kalinowski.

W homilii ks. infułat Jan Sołowianiuk odniósł się do przeżywanej tajemnicy dnia ukazując cechy Trójcy Świętej. – Tajemnica Trójcy Przenajświętszej jest najwznioślejszą ze wszystkich tajemnic wiary i zarazem źródłem wszystkich tajemnic wiary. Przecież to niezgłębiona przepaść światła i blasku wobec którego ślepną wszystkie zmysły człowieka. W Bogu muszą być tajemnice, należy to do jego natury, że niepojęty nie może być całkiem zrozumiały dla stworzeń – mówił podczas wczorajszej Mszy św. ks. infułat.

Prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Białymstoku Stefan Krajewski przypomniał, że już w 1931 roku podjęto uchwałę o obchodzeniu Święta Ludowego. – To święto od lat skupia wszystkich ludowców z województwa, zjeżdżają oni z każdego powiatu żeby wspólnie świętować wolność, równość –  mówił. – Trzeba wyjść zza biurka i spotykać się z ludźmi, bo to jest bardzo ważne (…) żeby znać problemy ludzi, trzeba z nimi po prostu bywać, żeby rozwiązywać te problemy, należy z nimi o tym rozmawiać – podkreślał Stefan Krajewski.

Na niedzielne święto dotarł Jarosław Kalinowski. Europoseł PSL, przewodniczący Rady Naczelnej tej partii przypomniał, że podczas negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej PSL-owi udało się podwoić dopłaty unijne do rolnictwa. – Udało nam się jeszcze, na szczęście, ten poziom dopłat bezpośrednich zagwarantować naszym rolnikom na poziomie średnim europejskim, a dla prawdziwych rolników w gospodarstwach kilkunasto- i kiludziesięciohektarowych ten poziom jest nawet wyższy niż mają Francuzi i Niemcy – wskazał. – Chciałbym życzyć polskiemu rolnictwu, polskim rolnikom żeby w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nie było gorzej – dodał Jarosław Kalinowski.

W Święcie Ludowym wziął udział także Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego i członek wojewódzkiego zarządu PSL w Białymstoku. Marszałek zwrócił uwagę, że Polskie Stronnictwo Ludowe to ponad 120 lata tradycji, ale partia stale rozwija się i zmienia. Jako najwybitniejszego w panteonie polskich polityków epoki II Rzeczpospolitej wskazał Wincentego Witosa. – W tej chwili kontynuujemy te tradycje (…) staramy się jako samorząd przede wszystkim współpracować z rządem, żeby jak najlepiej rozwijać nasze województwo (…) Chcemy dziś modlić się w intencji nas wszystkich, mieszkańców województwa, a także podziękować sympatykom Polskiego Stronnictwa Ludowego, działaczom, wszystkim nas wspierającym – podkreślał w rozmowie z naszą redakcją Jerzy Leszczyński.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod pomnik Oficera II Rzeczypospolitej, by tam złożyć kwiaty. Następnie udali się na plac Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Po części oficjalnej przewidziano m.in. występy zespołów tj. Laskowianki, Rokietnica, Romanus. Wystąpiła też orkiestra dęta i zespół mażoretek „Arabeska” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie. Na najmłodszych czekał park rozrywki. Uczestnicy mogli również posilić się ludową grochówką.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *