RN
TwitterFacebook

Zambrów: „A więc wojna!” w Regionalnej Izbie Historycznej

Karabin z samolotu rozbitego pod Ostrowią Mazowiecką, elementy uzbrojenia wojskowego, a także pamiątki po kapitanie Władysławie Dąbrowskim. Te rzeczy odnalezione podczas zeszłorocznej ekshumacji w Dmochach Wochach można zobaczyć na wystawie „A więc wojna!” w Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie.

Ekspozycja zorganizowana z okazji 80. rocznicy bitwy o miasto pokazuje nasze najcenniejsze eksponaty, których nie ma w swoich zbiorach żadne muzeum w Polscemówi Jarosław Strenkowski, kierownik Regionalnej Izby Historycznej.Jeden z najcenniejszych naszych zabytków, czyli karabin przeciwpancerny wz. 35. Ja szczególnym sentymentem darzę eksponowaną na wystawie kurtkę oficerską ze śladami krwi.  

Na wystawie można też obejrzeć oryginalne fotografie pokazujące Zambrów z 1939 r.

– Mamy także możliwość pokazania państwu całej serii zdjęć wykonanych w dniu 11 września w trakcie bitwy o Zambrów. Są to zdjęcia dokumentujące ogrom zniszczeń, jakie dotknęły nasze miasto w wyniku tego wydarzenia. Daje to możliwość zrozumienia, że tak naprawdę do dzisiaj odczuwamy jego skutki – dodaje Strenkowski.

Wystawę można oglądać w siedzibie Izby przy Alei Wojska Polskiego 25 w Zambrowie do końca roku.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *