TwitterFacebook

Zambrów coraz bezpieczniejszy. Debata policjantów z mieszkańcami

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, program ,,Dzielnicowy Bliżej Nas”, aplikacja ,,Moja Komenda” oraz  zagrożenia przestępczością i poczucie bezpieczeństwa w Zambrowie – to tematy, które poruszyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji podczas debaty z mieszkańcami miasta, zorganizowanej w sali konferencyjnej Centrum Kultury.

Chcemy jako policja poznać problemy mieszkańców naszego miasta. Jest to także okazja do wymiany informacji na temat poczucia bezpieczeństwa oraz tego, co możemy zrobić jako policja przy współudziale władz samorządowych, żeby mieszkańcom miasta i powiatu żyło się lepiej i bezpieczniej. Dzięki osobom, które dziś pojawiły się na debacie i zabrały głos, wiemy, że mieszkańcom najbardziej dokuczają drobne wykroczenia takie jak: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, szczególnie skwerach i parkach, wykroczenia popełniane przez kierowców w ruchu drogowym, problemy związane z jazdą rowerzystów po chodnikach i po przejściach dla pieszych. Możemy tylko się cieszyć, gdyż nie było żadnych sygnałów w sprawie problemów z kradzieżami, włamaniami, rozbojami czy pobiciami, czyli z tymi problemami, które są najbardziej dokuczliwe społecznie w skali całego kraju. W Zambrowie okazało się, że takich problemów nie ma – mówiła podczas spotkania młodszy inspektor Anna Bajeńska, komendant powiatowy Policji w Zambrowie.

Podsumowano także 11 miesięcy pracy funkcjonariuszy i przedstawiono statystyki wykrywanych przestępstw, zatrzymanych osób poszukiwanych czy dotyczące łamania prawa w ruchu drogowym na terenie powiatu. Według tych danych, zambrowscy funkcjonariusze interweniowali 6329 razy, wylegitymowali 14416 osób, ujawniono 1868 sprawców wykroczeń, zatrzymano 44 osoby poszukiwane i wystawiono 321 mandatów.

Z całą pewnością można stwierdzić, że Zambrów to coraz bezpieczniejsze miasto. Jeśli chodzi o ciężkie przestępstwa kształtujące statystyki badające bezpieczeństwo, to mamy mniej wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, mniej kradzieży z włamaniem. W reagowaniu na różne sytuacje niebezpieczne, bardzo pomaga nam Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. 2128 zgłoszeń z terenu Zambrowa, z czego 1337 to są zagrożenia potwierdzone, na które my reagujemy i działamy – dodaje starszy sierżant Marcin Bareła z KPP w Zambrowie.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania  przez przedstawicieli Grupy Ratowniczej Nadzieja aplikacji Senior Alert, która pomaga w poszukiwaniach osób starszych.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *