TwitterFacebook

Zambrów: Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy

W Zambrowie osoby niewidome i niepełnosprawne spotkały się z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy. W programie spotkania znalazły się rozmowy przy wspólnym stole, poczęstunek i muzyka w wykonaniu Kapeli Ludowej Szansa. Jak mówią sami uczestnicy, możliwość bycia razem przy takich okazjach jest bardzo potrzebna.

Jest to dla mnie odskocznia od codzienności, od zwykłych obowiązków. Nawet jeśli pracujemy zawodowo, to spotykamy się ciągle z tymi samymi ludźmi, a tutaj mam możliwość wzbogacenia swojego życia przez bardzo, bardzo wiele nowych osób – przyznaje Zofia Kapuśniak.

Ideą takich spotkań jest integracja. Ich uczestnikami są nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także osoby starsze, ich wolontariusze i opiekunowie.

Główną rolą takich stowarzyszeń jak nasze jest organizowanie tego typu spotkań, żeby ludzie mogli wyjść, spotkać się, wspólnie porozmawiać, pośpiewać i wspólnie spędzić czas. Żeby nie te nasze dzisiejsze spotkanie to większość tych ludzi siedziałaby w domach, przed telewizorami i zamykała się we własnym światku chorób, problemów, a często i samotności. A tutaj możemy pobyć razem, porozmawiać, pośmiać się, a nawet potańczyć – mówi prezes Stowarzyszenia Szansa w Zambrowie Teresa Szumowska.

Międzynarodowy Dzień Inwalidy został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy po tym, jak 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii w wyniku katastrofy poniosło śmierć 262 górników, a duża część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidami. Na obchody tego święta wybrano trzecią niedzielę marca, czyli pierwsze dni wiosny, które mają symbolizować odradzającą się przyrodę. W Polsce święto obchodzone jest od 1959 roku.

Marcin Szczepański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *