TwitterFacebook

Zambrów: szkolenie dotyczące przechowywania akt pracowniczych

Przepisy, które weszły w życie z początkiem roku upraszczają przechowywanie akt pracowniczych a przede wszystkim zmniejszają koszty, które pracodawcy ponoszą. Aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z tych udogodnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do udziału w bezpłatnych szkoleniach.

To projekt służący pracodawcom by zmniejszyć koszty związane z przechowywaniem dokumentacji. Od 1 stycznia 2019 r. akta pracownicze wszystkich nowo zatrudnianych osób będą przechowywane tylko 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni w danej firmie w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku. Chodzi tu przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia ZUS OSW oraz raportu informacyjnego ZUS RIA. Natomiast akta pracowników lub zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się nadal przez okres 50 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza przedsiębiorców na szkolenia. Na zajęciach specjalista z ZUS omówi projekt elektronizacji akt pracowniczych. Uczestnicy dowiedzą się jakie korzyści wynikają z tej zmiany dla płatników składek, jakie dla ubezpieczonych. Zapoznają się z nowościami w dokumentach ubezpieczeniowych i poznają nowe formularze. Znajda się tam również informacje o programie PŁATNIK oraz ePłatnik.

Najbliższe szkolenie zaplanowano we wtorek, 12 lutego w Inspektoracie ZUS przy ul. Fabrycznej w Zambrowie. Zapisy przyjmowane sa telefonicznie i mailowo.Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

ZUS/red.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *