RN
TwitterFacebook

Szczuczyn: Badacze odkryją tajemnice klasztoru

Co kryją krypty znajdujące się pod Klasztorem popijarskim w Szczuczynie? Jaka jest historia tego miejsca? Jak wygląda obiekt po odnowieniu? Jego mury będzie można jutro zwiedzić i wziąć udział w ciekawej lekcji historii. Odbędzie się tam konferencja pod hasłem ‘Podziemna historia kościoła w Szczuczynie”.

Prace remontowo-budowlane klasztoru zostały zakończone w drugiej połowie ubiegłego roku. I od tego czasu gościli tam badacze z uniwersytetu w Toruniu, którzy prowadzą badania archeologiczne w kryptach.

Jutrzejsze spotkanie będzie prezentacją wyników tych prac podkreśla Artur Kuczyński burmistrz Szczuczyna :

Ciekawostką tego wydarzenia będzie prezentacja ubiorów, które zostały zrekonstruowane na podstawie badań właśnie w kryptach. Okazuje się, że jest to ewenement wręcz na skalę światową. Jakość zachowanych ubiorów pogrzebowych, które był stosowane właśnie w Szczuczynie.

Burmistrz nie chce zdradzać na co badacze trafili w kryptach, i zaprasza zainteresowanych historią do wysłuchania archeologów :

– Nie chciałbym zdradzać wszystkich niespodzianek, które będą w sobotę. Nasi badacze troszeczkę odwracają historię. Założyciel Szczuczyna jest pochowany w kryptach i jest to główna krypta, która jest mu poświęcona. Są tam również pochowani jego synowie, którzy niestety przedwcześnie zmarli, co zresztą przyczyniło się później do problemów Szczuczyna, bo nie było już tego gospodarza. Są tam również pochowane osoby, które piastowały ważne funkcje w mieście. 

Spotkanie z historią jutro w Klasztorze o 10.00. Wstęp jest wolny.

MB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × two =